Läbipõlenut võivad iseloomustada ka häiritud uni ja kergesti ärrituvus ning suhtlemisraskused. «Sageli esinevad läbipõlenutel kehas valuaistingud, mis ei tähenda, et neil päriselt midagi viga on,» tõdeb psühholoog. «Siis pöördutakse perearsti poole näiteks südamevalude või kõhuprobleemidega. Keha on meil õnneks piisavalt tark ja annab signaali, et tuleks hoogu maha võtta. Inimesed ei ole aga suures töötegemise tuhinas nii targad, et võtta aega neid märke tähele panna.»
Võti peitub tasakaalus
«Üldine vaimset tervist toetav mõte võiks olla, et töö pole kunagi kedagi lõpuni õnnelikuks teinud,» lausub Märtsoo. Oma töö-, puhke- ja vaba aega tuleb hoida tasakaalus. Kõigil on ööpäevas 24 tundi ja kui teha lihtne kolmene jaotus, kulub kaheksa tundi uneks, sama palju tööks ning ülejäänud kaheksa tundi võiks jääda vabaks ajaks.
Läbipõlejad ei tee küll kogu päeva tööd, aga isiklikku ja näiteks hobideks aega nende päevast ei leia. «Nad töötavad, vaatavad kiiruga midagi hamba alla, töötavad edasi, lähevad koju ja töötavad ikka edasi ning selle vahele siis natuke magavad ka,» iseloomustab psühholoog.
Kui selline elustiil on omane, tasub alustuseks vaadata oma päevakava üle ja saada aru, kuhu aeg kulub. Seejärel võiks püüda oma tegevusi vastavalt 8+8+8 jaotusele muuta. Psühholoog soovitab igaühel endalt aeg-ajalt küsida, miks ja mida sa teed ning kas see on seda väärt.
Läbipõlemist kogedes tuleb esmalt aeg maha võtta, kindlasti tööst eemalduda ja puhata. «Ühel hetkel, kui inimene end juba paremini tunneb, taastub ka tema töömotivatsioon, aga suure tõenäosusega mitte endisel määral,» tõdeb Märtsoo.