HPV nakkus levib väga kergelt
HPVsse nakatumine on väga levinud ja võib mõjutada igas vanuses inimesi, kes on seksuaalselt aktiivsed. Viirus levib suguelundite, naha ja limaskestade kaudu nii meestel kui naistel ning nakkuse kandjad on inimesed, kellel on aktiivne HPV infektsioon. Nakatunud inimesed võivad nakatada teisi inimesi seksuaalvahekorra ajal või limaskestade kontakti kaudu.
Enamik HPV juhtumeid paraneb iseseisvalt, kuid raskemad tüübid võivad põhjustada tõsiseid terviseprobleeme. HPV ennetamiseks on oluline hoiduda mitmest seksuaalpartnerist ja kasutada vahekordade ajal kaitsevahendit, näiteks kondoomi. Samuti on soovitatav vaktsineerida noori enne seksuaalselt aktiivseks saamist.
HPV nakkus ei pruugi esialgu sümptomeid näidata, kui aga sümptomid endast märku annavad, siis on nendeks enamasti tüükad suguelunditel, valulikkus vahekorra ajal või põletikulised nahakahjustused. Ohtlikumad võivad põhjustada emakakaela, anuse, suu ja neelu piirkonna aga ka teiste suguelundite vähki.
Emakakaelavähki haigestub Eestis umbes 160 naist aastas
Eestis nakatub emakakaelavähi aastas umbes 160 naist ja sureb 65. Miks aga on emakakaelavähk nii levinud? Põhjusteks on levinud HPV, mis on ka emakakaelavähi peamine põhjustaja; emakakaelavähi sõeluuringutel osalemise aktiivsus on madal, mis tähendab, et paljud naised ei läbi regulaarselt emakakaela sõeluuringuid, mis aitavad tuvastada väga varases staadiumis vähieelseid muutusi ning neid ka ravida. Üheks põhjuseks on muidugi ka seksuaalaktiivsuse algus varases eas. Tervise Arengu Instituudi läbi viidud uuringu kohaselt alustavad noored seksuaaleluga keskmiselt 15-aastaselt, mis suurendab HPV nakkuse saamise riski. Oluliseks teguriks on ka ebatervislikud harjumused, näiteks suitsetamine, alkoholi kuritarvitamine ja halb toitumine.