«Emissioonide vähendamiseks on oluline, et me tuvastaksime ja prioritiseeriksime kõik sekkumised, mida saame teha, et muuta väetised keskkonnale vähem kahjulikuks,» ütles Serrenho. «Kuid kui me seda teeme, peab meil esmalt olema selge pilt nende toodete kogu elutsüklist. See kõlab elementaarsena, kuid tegelikult teame nendest asjadest väga vähe.»
Teadlased kaardistasid sõnniku ja sünteetiliste väetiste ülemaailmsed vood ja nende heitkogused 2019. aastaks kõigis elutsükli etappides, ühildades lämmastikväetiste tootmise ja tarbimise ning piirkondlikud heitetegurid üheksas maailma piirkonnas.
Pärast analüüsi lõpetamist leidsid teadlased, et erinevalt paljudest teistest toodetest tekib suurem osa väetiste heitgaasidest mitte tootmise, vaid nende kasutamise käigus.
«Oli üllatav, et see oli peamine heitkoguste allikas,» ütles Serrenho. «Kuid alles pärast kõigi heitkoguste kvantifitseerimist elutsükli igas etapis saame hakata uurima erinevaid leevendusmeetodeid, et vähendada heitkoguseid ilma tootlikkust kaotamata.»
Teadlased loetlesid ja kvantifitseerisid erinevate leevendusmeetodite maksimaalse teoreetilise mõju – enamik neist on juba teada, kuid nende maksimaalne võimalik mõju ei olnud kvantifitseeritud.
Sünteetiliste väetiste tootmisel tekkivad heitmed tekivad valdavalt ammoniaagi sünteesist, osaliselt tootmisprotsessis kasutatavate keemiliste reaktsioonide tõttu. Tootmisetapis oleks kõige tõhusam leevendus, kui tööstus dekarboniseeriks kütte ja vesiniku tootmise. Lisaks võib väetisi segada kemikaalidega, mida nimetatakse nitrifikatsiooni inhibiitoriteks, mis takistavad bakteritel dilämmastikoksiidi moodustamast. Tõenäoliselt muudavad need kemikaalid aga väetised kallimaks.
«Kui me muudame väetised kallimaks, siis on vaja põllumajandustootjatele ja väetiseettevõtetele mingit rahalist stiimulit,» ütles Serrenho. «Põllumajandus on sellisel kujul uskumatult raske äri ja põllumehi ei premeerita praegu väiksemate heitkoguste tekitamise eest.»