R, 31.03.2023

Geenid või keskkond – mis lükkab sõltuvuse hammasrataste vahele?

René Mõttus
, Edinburghi ülikooli psühholoogia kaasprofessor, Tartu Ülikooli isiksusepsühholoogia professor
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Sõltuvuse tekkes ja alalhoidmises mängivad rolli paljud tegurid ja mitmekesine peaks olema ka abivahendite valik. Väga oluline on olla nii ennetustegevuste kui abivajajate suhtes salliv ja abivalmis.
Sõltuvuse tekkes ja alalhoidmises mängivad rolli paljud tegurid ja mitmekesine peaks olema ka abivahendite valik. Väga oluline on olla nii ennetustegevuste kui abivajajate suhtes salliv ja abivalmis. Foto: foto: shutterstock

Kõikide käitumuslike iseärasuste väljakujune­misel mängivad teatud rolli geenid ning see kehtib ka sõltuvuskäitumise puhul. Üks on aga kindel: ühtegi spetsiifilist sõltuvus­geeni pole olemas.

Väga suure tõenäosusega mängivad sõltuvuse tekkes rolli paljud geneetilised tegurid, mis võivad inimeste kaupa osalt kattuda ja osalt erineda. Samad geneetilised tegurid mängivad tihti rolli ka paljude muude tunnuste kujunemises. Nii on ka kõigi teiste inimkäitumise tahkudega, olgu nendeks võimed, isiksuseomadused, vaimse tervise probleemid või midagi muud, näiteks koolis käidud aastate arv. Ühelgi neist tunnustest pole oma geeni, aga võib olla tuhandeid geenivariante, mis nende kujunemises kuidagi rolli mängivad.

Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Märksõnad
Tagasi üles