Ortodont Marju Vunder kinnitas, et õigeaegne ortodontiline ravi on oluline. «Ortodontia koosneb üldistatult kahest osast – hammaste liigutamine ja lõualuude ortopeediline kasvu suunamine. Kasvusuunavat ravi saab teostada ainult lapse kasvuajal, seega on ravi vajaduse väljaselgitamine ning ravi alustamine ajakriitiline,» tõdes seni Zürichis tegutsev, ent aprillis Tallinnas ortodontia kliiniku avav Vunder.
Kasvueas saamata jäänud ravi võib olla põhjuseks, miks täiskasvanutel ortodontse ravi vajadus tekib. «Täiskasvanute puhul viitab ebaõigele hambumusele see, kui hambad kuluvad ebaühtlaselt, hammaste asendist tulenevalt hammustab inimene valesti või osad hambad ei ole vastashambaga üldse kontaktis,» rääkis Vunder. Ta lisas, et ortodont valmistab vajadusel patsiendi ette ka tulevaseks lõikuseks, proteetiliseks raviks või implantaadi panekuks. «On väga oluline, et nii lapsed kui ka täiskasvanud patsiendid saaksid ajakriitiliste protseduuride puhul ortodondi vastuvõtule eelisjärjekorras. Siinkohal on eriti oluline hambaarsti, ortodondi ja kirurgi omavaheline infovahetus ja koostöö,» ütles Vunder.
Patsienti ei tohi protsessis üksi jätta
Hambaarsti ja ortodondi koostöö olulisust rõhutavad mõlemad arstid. «On oluline, et raviprotsessis ei jääks patsient üksi ning ei tekiks olukorda, kus patsient vastutab eriala arsti leidmise ja info vahendamise eest,» ütles Vunder. Ta tõi välja, et ravijärjekordadele lisab koormust see, kui patsient on ennast iseseisvalt abi otsides kirja pannud mitme ortodondi juurde, ning ka see, kui vastuvõtule jõudes ei ole ortodondil mingit infot patsiendi raviloo osas.