N, 23.03.2023

TERVISEKOMPASS ⟩ Sooline enesemääratlus kujuneb aja jooksul

PM Tervis
Sooline enesemääratlus kujuneb aja jooksul
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

Noore inimese eneseotsingute juurde kuulub ka oma soolise identiteedi üle mõtisklemine. Kuidas võib juhtuda nii, et keha, millesse sünnitakse, võib ühel eluetapil tunduda võõras ja vale?

Soolise enesemääratlemise küsimused võivad teravamalt esile kerkida kõigil inimestel, seda enamasti noores eas. Lisaks ealistele muutustele, mis noore täiskasvanuga toimuvad, on oluline, et ta tunneks end enese avastamise teekonnal turvaliselt ja hoitud. Sellel teel võib ette tulla takistusi nagu kaaslaste tõrjutus, koolikiusamine, sotsiaalne surve ja mitte aktsepteerimise tunne. 

Saatekülaline Laura jagab oma lugu enesearmastuseni jõudmisest ja takistustest, mis sellega kaasas käisid. Kaasahaarava loo käigus jagab noor naine soovitusi neile noortele, kes seisavad silmitsi sooidentiteedi küsimusega. 

Saate teises osas tutvustab kliiniline psühholoog Kaia Kuppart, mis on kognitiivne käitumisteraapia. Psühholoog teeb selgeks, kes võiksid teraapiasse tulemist kaaluda ja mida seal täpsemalt tehakse.

Noortele suunatud taskuhääling «Räägi, kuidas sul päriselt läheb» on Postimehe terviseportaali ja sarja «Teaduse ja kunsti mängud» erisaade, mis läheb eetrisse korra kuus. Igas osas tulevad külla noored inimesed, kes jagavad oma kogemusi ja mõtteid erinevatel vaimse tervise teemadel.

Märtsis jätkab koolitaja ja mentor Hille Luht-Pihelgas koos noorte külalistega eneseotsingute teemat.

Hea noor! Kui sa soovid jagada oma kogemust, anda tagasisidet või tulla ise saatesse, kirjuta vaimsetervisepodcast@gmail.com.

Märksõnad
Tagasi üles