Minestamine. Kui süda lööb kiiresti, võib vererõhk langeda, põhjustades minestamist. See tõenäosus suureneb, kui sul on südameprobleeme, näiteks kaasasündinud südamehaigus või teatud südameklapi probleemid.
Südame seiskumine. Harva võib südamekloppimine olla põhjustatud eluohtlikest rütmihäiretest ja see võib põhjustada südame seiskumist.
Ajuinfarkt ehk insult. Kui südamepekslemine on tingitud haigusseisundist, kus südame kojad värisevad selle asemel, et korralikult ja regulaarselt kokku tõmbuda, võivad südames tekkida trombid, kust need võivad liikuda peaajju, põhjustades ajuinfarkti.
Südamepuudulikkus. See tekib juhul, kui süda ei pumba arütmia tõttu korralikult verd juba pikema aja jooksul.
Südamepekslemise korral kuulab arst stetoskoobi abil teie südant. Samuti otsib ta tõenäoliselt tervisehäireid, mis võivad põhjustada südamekloppimist, näiteks kilpnäärme probleemi. «Kui arst kahtlustab, et südamepekslemine on põhjustatud arütmiast või muust südamehaigusest, võib ta patsiendi suunata südamefilmile (kardiogrammile), koormustestile, ööpäevaringsele kardiogrammile (nn Holter-monitooring) või südame ülhtraheliuuringule (EhhoKG). Vastavalt vajadusele uuritakse südant veel põhjalikumalt MRT, stsintigraafia, koronarograafia ja muude uuringute abil,» selgitab perearst.
Eluviis ja kodused abinõud
Kõige sobivam viis südamepekslemise raviks kodus on vältida sümptomeid põhjustavaid tegureid:
- Vähenda stressi. Proovi lõõgastusharjutusi: meditatsiooni, joogat või sügavat hingamist.
- Väldi stimulante: kofeiin, nikotiin, mõned ravimid külma raviks ja energiajoogid võivad panna südame lööma kiiresti või ebaregulaarselt.
- Väldi uimasteid.