Mõningate ravimitega koos ei soovitata teatud vitamiine üldse tarvitada või siis tuleb ravimit ja vitamiini tarvitada eri ajal.
Kui kaua ja tihti võib iluvitamiine võtta?
Sandra Volkov: Iluvitamiine võiks tarvitada kuurina ehk kolm kuud järjest ning korrata kuuri paar korda aastas. Tavaliste vitamiinide võtmine võib kesta vajadusel aasta läbi. Näiteks rauapuudus on naistel väga tavaline mure ja rauataseme tõstmine pikaaegne protsess. Siinkohal saab anda soovitusi ainult arst, kes laseb teha vastavad vereproovid. Raua üleküllus on organismis kahjulik.
Kätlin Kuus: Multivitamiine võiks võtta hommikul koos söögiga, et säilitada sujuv ainevahetus ja hea energiatase.
Multivitamiine ei tasu võtta koos rasvase toiduga, sest see takistab toitainete liikumist veres. Toit peaks kindlasti sisaldama glükoosi, siis imenduvad vitamiinid paremini.
Ilu- ja multivitamiine ei soovita võtta õhtul, sest enamasti need sisaldavad B-grupi vitamiine, mis on tuntud oma energiat suurendavate omaduste poolest ja nii võib tekkida öösel probleeme uinumisega.
Vitamiinikuuri pikkus sõltub vanusest, aktiivsusest, ainevahetusest, toitumisest ja haigustest. Üldiselt soovitatakse vitamiine toidulisandina tarvitada süstemaatiliselt ja umbes 4–6 nädalat. Selle ajaga organism orienteerub ümber ainete uuele vahekorrale.
Haiguse ajal võiks pigem peatada multipreparaatide võtmise, sest siis võib keha vajada üksikpreparaadi terapeutilisi annuseid. Suuri toidulisandite doose tuleb vältida.
Mis juhtub, kui toidulisandeid üle tarbida?
Sandra Volkov: Kindlasti ei tohiks haarata korraga erinevate toidulisandite järele. Tähtsaimad on organismi toimimiseks hädavajalikud vitamiinid, mida organism ise ei sünteesi või mida on toidust keerulisem kätte saada. Soovitan teha vähemalt korra aastas täieliku vitamiinide vereanalüüsi.