R, 31.03.2023

Peaasi.ee toob vaimse tervise valdkonda juurde uusi spetsialiste

PM Tervis
Peaasi.ee toob vaimse tervise valdkonda juurde uusi spetsialiste
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
TALLINN, Eesti 09SEP20
peaasi.ee juht Anna-Kaisa Oidermaa.

Clinical psychologist and nonprofit Peaasi director Anna-Kaisa Oidermaa 
Foto Tairo Lutter/POSTIMEES
TALLINN, Eesti 09SEP20 peaasi.ee juht Anna-Kaisa Oidermaa. Clinical psychologist and nonprofit Peaasi director Anna-Kaisa Oidermaa Foto Tairo Lutter/POSTIMEES Foto: Tairo Lutter

Peaasi.ee koolitas 24 valdkonnas mitteaktiivset spetsialisti Peahea nõustajateks, mis võimaldab nõustamisteenust pakkuda sel aastal tuhandele noorele enam kui möödunud aastal.

«Vaimse tervise spetsialistidest on suur puudus ning valdkonda on tarvis tagasi kutsuda ka inimesed, kes mingil põhjusel on lahkunud ning teha neile tagasitulek võimalikult sujuvaks. Uute nõustajate valdkonda toomine võimaldab noortel kiiremini abini jõuda ning vähendab koormust eriarstiabile,» rääkis Peaasi.ee tegevjuht, kliiniline psühholoog Anna-Kaisa Oidermaa.

Märtsis koolitatakse täiendavalt 25 koolis töötavat spetsialisti, kes hakkavad noortele pakkuma uudsele tõenduspõhisele metoodikale tuginevat Peahea nõustamist.

Peahea nõustamine on noortele suunatud Austraalias väljatöötatud tõenduspõhine varane vaimse tervise lühisekkumine, mis on kohandatud Eesti oludele ja sisaldab mitmesuguseid harjutusi ja enese aitamise tööriistu.

«Valdav enamik vaimse tervise probleemidest algavad noores eas ning nende süvenemist on võimalik varajase märkamise ja sekkumisega vähendada. Teenuse noortele kättesaadavamaks muutmiseks on tarvis koolitada pere- ja kooliõdesid, koolipsühholooge, sotsiaalpedagooge, vaimse tervise õdesid ja ka teisi sobiliku baasettevalmistusega spetsialiste,» selgitas Oidermaa.

Peahea nõustamine on suunatud 16–26-aastastele noortele, kes tunnevad, et neil on vaimse tervisega probleeme, näiteks alaväärsustunne ja madal enesehinnang, meeleolu alanemine ja kõikumine, ärevus, paanikahood, keskendumisraskused, motivatsiooni puudus. Peahea nõustamine on noortele tasuta ning nõustamisele saavad registreeruda noored üle Eesti.

Peahea nõustamist rahastavad tervisekassa ja sotsiaalministeerium, õla on alla pannud ka Heateo Sihtasutus ning mõju hindamine viiakse läbi koostöös Tartu Ülikooliga.

Peaasi.ee tegeleb vaimse tervise edendamise, probleemide ennetuse, varase sekkumise ja häbimärgistamise vähendamisega meie ühiskonnas. Peaasi.ee on pälvinud oma tegevusega 2020. aasta tervisesõbra tiitli ning presidendi sotsiaaltöö aastapreemia. 2020. aasta lõpus tunnustati Peaasi.ee-d kodanikuühiskonna aasta tegija ja aasta vabaühenduse tiitliga.

Märksõnad
Tagasi üles