L, 23.09.2023

Üks gramm madratsitolmu võib sisaldada 15 000 tolmulesta

PM Tervis
Facebook
Comments 1
Ka sinu armas kaisupadi võib peita endas kahjulikke tolmulesti!
Ka sinu armas kaisupadi võib peita endas kahjulikke tolmulesti! Foto: Shutterstock

Paljunemiseks vajavad lestad niiskust üle 50 protsendi ja temperatuuri 10–30 °C ning toiduks inimnahalt eraldunud kõõma. Head elutingimused leiavad nad voodiriietes ja madratsis, aga ka mujal pehmes mööblis, sisustustekstiilides ning pehmetes mänguasjades.

Lesti leidub ka puhtaimas kodus, kirjutab Triin Annus Eesti Allergialiidu kodulehel. Üks gramm madratsitolmu võib sisaldada 15000 lesta. Allergikule võivad lestade eritised ja surnud lestade osised osutuda tugevaks allergeeniks, põhjustades allergiahaigusi: allergilist nohu, astmat, silmapõletikku või atoopilise nahapõletiku ägenemist.

Allergianähud võivad olla ajutised või pidevad, olles vahel seotud niiske aastaajaga, tolmuse tegevuse või kindla kohaga. Sageli ägenevad allergianähud öösel või varahommikul. Diagnoosile viitab sageli juba haiguspilt. Seda kinnitavad nahatestid või vajadusel verest määratud lesta antikehad. Võimalik on mõõta lestade hulka kodutolmus. Lestaallergia parim ravi on lestade vältimine. Sageli õnnestub see vaid osaliselt ja vajatakse ka ravimeid. Kaasaegsed allergiaravimid on ohutud ja sobivad pikaaegseks kasutamiseks, kuid sobiva ravimi leidmine ja ravitoime ilmumine võtab vahel aega. Vajadusel määrab allergoloog immuunsust kujundava spetsiifilise immuunravi.

Abinõud lestade vältimiseks:

  • lestad ei talu kuivamist;
  • hoidke pideva ventilatsiooni ja kütmisega toaõhu suhteline niiskus alla 45 protsendi.

Niiskuse vähendamiseks: 

  • avastage ja parandage kõik veelekked torustikes; 
  • toiduvalmistamise ja pesemise ajal tõhustage köögis või vannitoas ventilatsiooni; 
  • pesu kuivatage kuivatis, õues või muus hea ventilatsiooniga kohas, aga mitte toas

Peale magamist tuulutage voodiriideid niiskuse haihtumiseks. Soovitatav on sõrestikpõhjaga hästi tuulutatav voodi. Niiskem on jahedate põrandate ja välisseinte läheduses, seetõttu ärge paigutage sinna vaipu ega pehmet mööblit. Sooja põranda tagab põrandaküte või põranda all olevate ruumide kütmine. Kodus olgu võimalikult vähe lestade elupaigaks sobivat pehmet mööblit ja sisustustekstiile.

Vältige ülepõrandavaipu, loomanahku, tolmavaid materjale. Kardinaks sobib ruloo või aknaklaaside vahel olev ribikardin. Raamatuid, mänguasju, rõivaid jt. tolmukogujaid hoidke kinnises kapis. Allergikul olgu võimalusel oma, napilt sisustatud tuba; raamatu või riidekapp sinna ei sobi. Lihtsa sisustusega kodus piisab, kui koristada kord nädalas. Siledatelt pindadelt eemaldage tolm niiske või mikrokiust lapiga.

Vaipu ja pehmet mööblit puhastage kloppides või tolmuimejaga. See ei mõju küll elusatele lestadele, kes kinnituvad iminappadega kangakiududele, kuid eemaldab allergeenina toimivaid surnud lesti ja nende eritisi. Sügavamalt puhastab kloppiva toimega tolmuimeja. Kasutage erifiltritega, vesi- või kesktolmuimejat, need ei päästa allergeene tagasi õhku. Allergik ärgu viibigu koristamise ajal kodus või kandku kaitsemaski. Voodit puhastage iga nädal, voodiriideid tuulutage õues. Linu peske vähemalt 60 °C vees. Vana padi vahetage välja 2–3, tekk 5–6 ja madrats 8–10 aasta tagant. Parim viis voodis lesti vältida on katta madrats, padi ja tekk spetsiaalse kaitsekattega. Kui kaitsekatteid ei kasutata, peaks vähemalt kord 4–6 nädala tagant tekke-patju lestade hävitamiseks: pesema vähemalt 60 °C vees või hoidma üks tund 60 °C saunas või 1–2 ööpäeva kilekotiga sügavkülmikus ja seejärel eemaldama allergeenid pestes või kloppides. 

Kui kaisuloomadest ei suudeta loobuda, vajavad needki samasugust töötlust. Akrotsiidiga võiks 2–6 kuu tagant töödelda ka madratseid, vaipu ja pehmet mööblit, eemaldades seejärel allergeenid kloppides või tolmuimejaga. Tubakasuits ja tugevad lõhnad süvendavad hingamisteede ülitundlikkust. Kui kodus jätkatakse suitsetamist või peetakse kassi, kelle suhtes allergik on tundlik, on lestavastane võitlus tulutu.

Facebook
Comments 1

Märksõnad

Tagasi üles