Mõiste kuru tuleneb eessõnast kuria või guria («raputama») – kehavärinad on haiguse klassikaline sümptom. Kúru ise tähendab värisemist. Seda tuntakse ka kui «naerutõbe», mis on tingitud patoloogilistest naerupahvakutest, mis on haiguse sümptom. Nüüdseks on laialt levinud seisukoht, et haigus levis Paapua Uus-Guinea Fore hõimu liikmete seas matusekannibalismi kaudu. Traditsiooniliselt küpsetati ja söödi surnud pereliikmeid, mis aitavat vabastada surnute vaimu. Haigus oli rohkem levinud naiste ja laste seas, kuna täiskasvanud mehed ei osalenud kannibalistlikus matuserituaalis, kuid pika peiteperioodi tõttu kannatasid ka täiskasvanud mehed.
Kuigi prioonide erinevusi erinevate prioonihaiguste tüüpide vahel mõistetakse halvasti, on oletus, et epideemia sai tõenäoliselt alguse sellest, kui külaelanikul tekkis juhusliku iseloomuga Creutzfeldt-Jakobi tõbi ja ta suri millalgi 1900. aasta paiku. Kui külaelanikud sõid aju, nakatusid nad haigusesse ja levitasid seda teistele külaelanikele, kes sõid omakorda nende nakatunud aju.
Kui Fore hõim lõpetas inimliha tarbimise 1960. aastate alguses, püsis kuru pika inkubatsiooniperioodi tõttu, mis kestis 10 kuni 50 aastat. Epideemia kahanes lõpuks pärast poolt sajandit järsult. Aastal 1957 oli 200 surmajuhtumit, alates aastast 2010 pole olnud ühtegi.
Inkubatsiooniperiood võib kesta 5 kuni 50 aastat, haiguse aktiivne faas kestab keskmiselt aasta, tähendab kontrolli kaotust lihaste üle, depressiooni, kopsupõletikke jpt sümptomeid ja lõpeb surmaga.
Loomadel levinud, kuid inimesele olulised prioonhaigused
Creutzfeldt-Jakobi tõvest on aastate jooksul juba palju kirjutatud, aga skreipist ja kroonilisest kurnatus- ehk kurtumushaigusest on siinmail teada vähem.