K, 6.12.2023

Tallinna Tervishoiu Kõrgkool alustab tervisevaldkonna taskuhäälinguga

PM Tervis
Copy
Mehed õenduses saate salvestus vasakult Tormi Kool, Aleksei Gaidajenko, Kristi Puusepp ja Aivar Koppas.
Mehed õenduses saate salvestus vasakult Tormi Kool, Aleksei Gaidajenko, Kristi Puusepp ja Aivar Koppas. Foto: Tallinna tervishoiu kõrgkool

Viimastel aastatel tähelepanu pälvinud õenduse ja ka laiemalt tervisevaldkonna suuremate väljakutsete ning murekohtade üle arutlemiseks alustas Tallinna Tervishoiu Kõrgkool uue taskuhäälingusarjaga «Õendus nähtavaks», mis ühtpidi julgustab noori valima õe eriala ja teisalt käsitleb põhjalikumalt õe kutseala, õenduse erialasid ning tööd.

«Me kõik oskame kirjeldada tervishoiuteenust, mida peame seal heaks ja õigeks. Õed on suure osa tervishoiuteenuse osutajad ning õdede tööst on meil enamikul kogemusi ja oma arvamus,» ütles Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli rektor Ülle Ernits. «Kuidas aga näeb välja n-ö õenduse köögipool ja milline on tegelik töö õdede endi vaatest, seda saame edaspidi teada taskuhäälingust. Õed on targad ja pühendunud, niisamuti õdede koolitajad. Anname neile nüüd hääle,» ütles Ülle Ernits.

Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli õenduse õppetooli juhataja Kristi Puusepa sõnul tekkis neil kolleegi Aleksei Gaidajenkoga podcasti loomise mõte juba kolm aastat tagasi. «Õdede puudusest, ravijärjekodade pikkusest räägitakse pidevalt. Teatakse, et õde abistab patsienti ja et õdesid on vähe, aga seda, mis on õe töö sisu ja millistel ametikohtadel õed töötavad, samuti kuidas õeks üldse õpitakse ning arenetakse, sellest räägitakse vähe,» kommenteeris Puusepp.

«Õdede töö on enamasti individuaalne töö patsiendiga, seepärast jääb töö sisu varju. Siiski pakub õendus palju väljakutseid nii naistele kui ka meestele, mille erinevate tahkude käsitlemine aitab avada ukse õe töö põnevasse maailma. Usun, et taskuhäälingu formaat pakub head võimalust muuta õe elukutse nähtavamaks ja ka mõistetavamaks laiemale publikule,» selgitas Puusepp.

Saatejuhtide keskel, kaitseväe õhuväe õde Kristi Nurk.
Saatejuhtide keskel, kaitseväe õhuväe õde Kristi Nurk. Foto: Tallinna tervishoiu kõrgkool

Taskuhäälingu «Õendus nähtavaks» episoodid on järelkuulatavad Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli kodulehel, samuti kõikides suuremates rakendustes nagu Spotify, iTunes, Soundcloud, Google Podcasts.

Saateid juhivad õenduse ekspert, eestvedaja ja coach Aleksei Gaidajenko ning Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli õenduse õppetooli juhataja ja valdkonna arendaja Kristi Puusepp. Praeguseks on valminud viis episoodi. 

2023 jaanuaris lõpetas Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli 170 uut õde ja veebruaris alustas õpinguid 195 õendusüliõpilast. Järgmine õenduse eriala vastuvõtt on juba suvel, kui Tallinnas ja Kohtla-Järve struktuuriüksuses alustab õpinguid 245 õenduse üliõpilast. Kokku võetakse õe õppesse käesoleval aastal vastu 440 õppurit, mis on üle 30 protsendi enam kui 2021 õppeaastal. Kahe tervishoiu kõrgkooli abil läbivad sellel aastal õe õppe rekordarvulised 700 uut õppurit. Õdede eriala vastuvõtu suurendamine on oluline, et vähendada puuduvate õdede arvu Eestis, kuid siiski on vaja muutusi kogu tervishoiukorralduses.

Tallinna Tervishoiu Kõrgkool on rahvusvaheliselt tunnustatud tervise- ja heaoluvaldkonnas koolitust pakkuv riiklik rakenduskõrgkool, mille missioon on tagada tervise- ja heaoluvaldkonna spetsialistide järjekestvus, arendada siseriiklikku ja rahvusvahelist koostööd ning viia läbi uurimis- ja arendustegevust.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles