Süsteemi tuleb parendada koostöös
Tervisekassa juht leiab, et ravisüsteemi rahastust on võimalik muuta, kuid seda tuleb teha koostöös ravimitootjate, patsientide esindajate, poliitikute, ametnike, arstide ja teadlastega. Uute rahastusmudelite katsetamise osas toob Laane näite, kuidas uusi ja kalleid ravimeid kompenseeritakse nn riskijagamise mudeli alusel koostöös ravimifirmadega. «See tähendab, et esialgu maksab kulud kinni ravimitootja ja Tervisekassa võtab ravimi hüvitamise üle ainult juhul, kui see avaldab patsiendile varem kokkulepitud mõju,» selgitas Laane.
«Ühe lisavõimalusena ravimite kättesaadavuse parandamiseks kaalutakse hetkel Euroopas müügiloa saamise järgselt ravimifirmade kohustamist kõikides Euroopa Liidu riikides esitama hüvitamistaotlus, mis omakorda annaks aluse taotleda ravimipatendile lisakaitseperioodi. Sellega premeeritaks neid tootjaid, kes toovad ravimi reaalselt kõikidele müügiloas taotletud turgudele,» lisas Laane.
Väga palju sõltub Laane hinnangul ka sellest, kuidas Tervisekassa saab kätte ravimitaotluse. «Oleme saanud tagasisidet, et taotluse kirjutamine võtab väga palju aega ja energiat. Samas oleme teinud selle võimalikult lihtsaks ning taotluste kirjutamisele ka ise kaasa aidanud – käinud otsimas tootjaid ning aidanud arste taotluste kirjutamisel. Näeme, et protsess on tänu sellele läinud lihtsamaks, kuid päris ilma taotlusteta ei ole võimalik uusi ravimeid Eesti turule lubada.»
Lisaks on Laane sõnul pikalt jutuks olnud ka see, et miks ei suuda Tervisekassa teha paremaid kokkuleppeid erinevate ravifondidega. «Terviskassal on hea koostöö Tartu Ülikooli Lastefondi, Tallinna Lastehaigla toetusfondi, Kingitud Elu ning Naerata Ometi MTÜ-ga, kes on olnud suureks abiks ja suutnud abivajajaid aidata seni, kuni ravim jõuab Tervisekassa hinnakirja. Kuid arutelus, kus fond või inimene, kellel on võimekust ravi eest maksta, maksaks ravist osa, oleme tähtsamaks pidanud solidaarsuse printsiipi. Kui aga teha üks pretsedent, saab see uueks normaalsuseks ning teised ravimitootjad hakkavad seda olukorda ära kasutama,» rääkis ta.