Keemiaravi on nüüd kättesaadav ka Narva elanikele

PM Tervis
Copy
Keemiaravi
Keemiaravi Foto: Tartu Ülikooli kliinikum

Tartu ülikooli kliinikumi ja Narva haigla koostöö tulemusel on alates märtsikuust Narva ja teistel Ida-Virumaa elanikel võimalik käia keemiaravi seanssidel kodukoha lähedal Narva haiglas. Keemiaravi viivad läbi ülikoolihaigla arstid ning Narva haigla erialaspetsialistid.

«Kliinikumi ambulatoorsed vastuvõtud on Ida-Virumaa regiooni vähiravi vajavate patsientide jaoks olnud olemas juba varasemalt, mistõttu oli meile teada ka Narva patsientide ootus käia keemiaravil kodu lähedal, kulutamata pikki sõidutunde Tartusse. Seega on meil väga hea meel laiendada vähiravi võimalusi Eesti suuruselt kolmandas linnas,» lausus Tartu ülikooli kliinikumi ravijuht dr Andres Kotsar.

Kui patsientide vähiravi eest vastutavad Narvas kliinikumi hematoloogia-onkoloogia kliiniku arstid, siis kõik vajalikud muud tingimused on selleks loonud Narva haigla. «Narva haigla teeb omalt poolt kõik, et meie piirkonna haiged pääseksid võimalikult kiiresti onkohematoloogilisele konsultatsioonile ja ravile elukoha lähedal, samuti vajadusel kõrgemasse ravi etappi. Oleme loonud Narva haiglasse tingimused, mis on vajalikud kaasaegse vähiravi osutamiseks ja viljakaks koostööks Tartu ülikooli kliinikumi onkoloogide ja hematoloogidega nii Narva haiglas kui juhtivates vähikeskustes. Tänan kõiki Tartu ülikooli kliinikumi vähiraviarste panuse eest vajaliku abi osutamise ja arendamise eest Narva haiglas,» kommenteeris Narva haigla juhatuse liige dr Ago Kõrgvee.

Üks eeldustest, mis võimaldas planeerida keemiaravi Narva haiglasse, on väga hea koostöö kohaliku haigla teiste üksustega. «Ravi viivad läbi küll kliinikumi arstid, ent see ei oleks võimalik ilma diagnostikata, radioloogiliste uuringuteta ning teiste erialakliinikute panuseta,» lausus kliinikumi hematoloogia-onkoloogia kliiniku juht dr Kristiina Ojamaa. Ta kinnitas, et Narva on nüüd üks osa kliinikumi vähiravi süsteemist. «Patsiendi jaoks tähendab see ka kiiremat diagnoosi ja ravi. Kui Ida-Virumaa patsiendid tulevad meie vastuvõtule perearsti või mõne muu eriarsti suunamisel, tehakse esimesed vajalikud uuringud Narvas, mille põhjal otsustakse patsientide Tartusse suunamise vajadus ning ka suunamise kiirus sõltuvalt vähiraviga alustamisest,» selgitas dr Ojamaa.

Ta lisas, et keemiaravi on üks vähiravi põhikomponent, mida sageli kombineeritakse kas kirurgilise ravi või kiiritusraviga. «Keskmiselt vajavad patsiendid keemiaravi ühe kuni kolme nädala tagant, sealjuures võib selle kestus varieeruda ühest süstist kuni viie-kuue tunnini. Ning kasvajavastases süsteemravis liigub ravitegevus aina enam statsionaarist ambulatoorseks. Juba 85–90 protsenti keemiaravi kuuridest viiakse läbi ambulatoorsetes tingimustes. Uued ravimid on efektiivsed, mistõttu elavad täna neljanda staadiumiga patsiendid kauem. See omakorda tähendab jällegi suuremat ravikuuride vajajate arvu,» rääkis hematoloogia-onkoloogia kliiniku juht. Dr Ojamaa hinnangul on lisaks ravitegevusele oluline ka Ida-Virumaa elanike teadlikkuse tõstmine, et patsiendid ei jõuaks vähiravile liiga hilja.

«Oleme kogenud, et kliinikumi eriarstid on Narva elanike poolt oodatud ning soojalt vastu võetud. Lisaks hematoloogidele ja onkoloogidele – dr Ain Kaare, dr Mari Punab, dr Marju Kase ning dr Sandra Kase – on Narva patsientide päralt ka Kliinikumi onkokirurgiline kompetents – dr Taavi Põdramägi ning dr Inga Vaasna,» ütles ka ise Narvas vastuvõtte läbi viiv dr Ojamaa.

Kliinikumi arstide vastuvõtule pöördumiseks on vaja perearsti või mõne teise eriala arsti saatekirja. Vastuvõtuaega Narva haiglasse hematoloogile või onkoloogile saab broneerida kliinikumi kõnekeskuse telefonil 731 9100 (E-R 07.30-18.00), kliinikumi registratuuris kohapeal, kodulehe vormi kaudu, kliinikumi patsiendiportaali ePatsient kaudu, üleriigilise digiregistratuuri kaudu, Narva haigla registratuuri telefonil 356 0469 või 356 1144 või Narva haigla registratuuris kohapeal.

Tagasi üles