Päevatoimetaja:
Marilin Vikat

Lapse füsioloogilises arengus on esimesed elukuud ülitähtsad

Copy
Lapse liikuvust ja üldist arengut saab ergutada mitmel moel, näiteks teda õigesti kõhuli süles hoides. FOTOd: Evelin Virnas
Lapse liikuvust ja üldist arengut saab ergutada mitmel moel, näiteks teda õigesti kõhuli süles hoides. FOTOd: Evelin Virnas Foto: Evelin Virnas
  • Kõhuliasendit võib hakata proovima siis, kui beebi naba on paranenud.
  • Esimestel elukuudel võib beebidel tekkida kehatüve asümmeetria ehk ühe kehapoole eelistus.
  • Kahekuune beebi peaks kõhuli jaksama olla umbes 10- 20 sekundit.

Esimesed kolm eluaastat on lapse arengus väga olulise tähtsusega, kuna just siis pannakse alus füüsilisele ja vaimsele arengule. Esimesel eluaastal on kõige kiirem ja nähtavam lapse liigutuslik areng.

Esimestel nädalatel pärast sündi vajab beebi puhkust ja aega. Hoia beebit enda lähedal, silitage õrnalt ja rääkige temaga, nii aitate tal rahulikult maailmaga kohaneda.

Kui lapse naba on paranenud, on juba õige aeg hakata beebile tutvustama kõhuliasendit. Esialgu pane beebi oma rinnale ja põlvedele ning edasi juba ka mängumatile või mähkimisalusele. Silita õrnalt tema selga ning avalda kerget survet tuharatele. Asetades last igal ärkvelolekul kõhuli, aitame kaasa kaelalihaste, õlavöötme, käe- ja seljalihaste arengule ning jõudluse kasvule, lülisamba nõgususe ja kaelalordoosi kujunemisele.

Kõhutamine. FOTO:
Kõhutamine. FOTO: Foto: Evelin Virnas

Esialgu piisab kümmekonnast sekundist korraga, aga tee seda igal ärkveloleku ajal, tasapisi kõhuli olemise aega pikendades. Kahekuune beebi peaks kõhuli jaksama olla 10–20 sekundit. Kui beebile ei meeldi kõhuliasend, võid asetada rinnaku alla käterätikurulli või väikese madala padja, nii on keharaskus rohkem jalgade pool ja beebil lihtsam kõhuliasendit säilitada. Aseta beebi ette peegel või püüa tema pilku mõne mustvalge raamatu või suurte silmadega mänguasjaga.

Jälgi, et lapse küünarnukid on õlgadest veidi eespool, nii on tema õlavööde vaba ja lihtsam asendit hoida. Silita beebi selga ja vajuta õrnalt tuharatele. Võta teda sülle nii, et üks käsi toetab rinnaku alt ja teine toetab kõhtu, ning kiiguta teda ettevaatlikult edasi-tagasi.

Hommiku­võimlemine alates teisest elukuust

Füsioterapeut Urmi Kukk.
Füsioterapeut Urmi Kukk. Foto: Erakogu/Babysport

1. Seliliasendis harjuta lapse pea toomist keskjoonele, näita talle mänguasja, samal ajal rääkides või lauldes, et tekiks silmside. Aseta käed beebi kuklale ja õlgade taha, tõsta ettevaatlikult keskjoonel olevat pead üles, nii et lõug puudutaks rinnakut, kuid seejuures ära puuduta lapse kaela, sest siis vallandub sirutusrefleks.

2. Kalli-kalli ja poksimine. Võta lapse käed ja siruta neid vaheldumisi ette (nagu poksides), siis too risti rinnale ja vii kerge raputava liigutusega kõrvale.

3. «Kuts läheb karja». Tee jalgadega sirutus-painutusliigutusi, loe ise kaasa rütmi­salmi.

4. Harjutage küljele pööramist ja kontrollima pead eri asendites. Aseta oma käsi lapsele õla alla – sinnapoole, kuhu hakkad pöörama – ning vastaskäsi kehatüve peale, pööra laps küljele, hoia asendit ja pööra selili tagasi. Korda harjutust teisele poole. Võta beebit nii ka sülle, siis harjutad mitu korda päevas pööramist küljele ning treenid lapse kaela- ja kehatüvelihaseid ja pea hoidmist eri asendites.

5. Puhkame ja lõõgastame lihaseid. Aseta laps selili, võta tema reitest ning tõsta puusad, viies põlved vastu kõhtu. Jälgi, et pea oleks kenasti keskjoonel. Võid viia põlved korraks küljele, too tagasi keskele ning liiguta teisele poole.

6. Kõhutamise aeg. Aita beebil pöörata seljalt kõhule, libista oma käed üle beebi selja ja vajuta õrnalt tuharatele. Jälgi, et beebi küünarnukid oleksid õlgadest veidi eespool. Kui käed kipuvad vajuma laiali või beebi vajub selili, aseta oma käed lapse õlgadele ning vii keharaskust aeglaselt ühelt kehapoolelt teisele. Aseta seejärel oma käsi ettevaatlikult lapse õlavarre alla ja tõsta veidi kätt üles sirutusse. Seejärel korda harjutust teise käega. Kindlasti ära võta esimese «kaeblemise» peale last kohe sülle, pigem püüa tema tähelepanu mänguasja, laulu või jutuga ja pikenda nii veidi kõhutamise aega.

7. Kõhuliasendis painuta vaheldumisi parema ja vasaku jala põlve ning vii põlvest painutatud jalg kõrvale «konnaasendisse». Nii harjutame painutus-sirutusliigutust ja paraneb liigesliikuvus.

Kolmekuuselt toetub beebi kõhuliasendis juba kindlalt küünarvarstoetusse ja suudab jälgida ümbrust 180 kraadi. Tema peahoid on kindlam, suudab hoida oma pead keskjoonel ning kätest last istuma tõmmates painutub pea õlgade tasemini. Kui beebile üldse ei meeldi kõhuliasend, ta ei suuda selles asendis pead tõsta või vajuvad käed laiali, võiks pöörduda füsioterapeudi vastuvõtule. Füsioterapeut vaatab üle lapse lihastoonuse ja õpetab harjutusi, mis aitavad lapse arengule kaasa.

Teine suurem probleem, mis võib beebidel esimestel elukuudel kujuneda, on kehatüve asümmeetria ehk ühe kehapoole eelistus. Esialgu juhivad lapse liigutusi refleksid (nt pea on pööratud küljele, et vältida lämbumisohtu) ning beebi kaelalihased on nii nõrgad, et ta ei jõua pead tuua keskjoonele ja viia üle keskjoone teisele poole.

Pööramine küljele. FOTO:
Pööramine küljele. FOTO: Foto: Evelin Virnas

Et vältida asümmeetria kujunemist, aseta beebi magama kord paremale, siis jälle vasakule kehapoolele. Kui võtad last sülle, siis tee seda üle mõlema õla, nii harjutad last pöörama pead ning tugevneb ka lapse lihaskond. Pea liigutustel on väga oluline roll lapse motoorses arengus, sellest algab selja liigutustegevus ning on kõikide järgnevate liigutuslike arengute eeldus.

Samuti tuleb ka ärkvelolekul jälgida, et beebi vaataks nii paremale kui ka vasakule poole. Jälgi, et valgusallikad ja helid jõuaksid beebini mõlemalt poolt, see innustab teda pead pöörama ja nii väldime ühe kehapoole eelistuse tekkimist. Kui me sellele tähelepanu ei pööra, võib laps hiljem hakata haarama rohkem ühe käega, pöörama ainult üle ühe õla, roomama ühe kehapoolega jne.

Painutamine. FOTO:
Painutamine. FOTO: Foto: Evelin Virnas

Lisaks asümmeetriale märkame beebidel järjest rohkem pea kuklajoone lamendumist (plagiotsefaalia) kas ühepoolselt, kui beebi pea on valdavalt pööratud ühele küljele, või ka kukla lamendumist, kui laps magab ainult selili ja me ei anna lapsele piisavalt kõhuli olemise aega. Beebi luud on väga pehmed ja kui surve on enamiku ajast ühesuunaline, tekibki pea deformatsioon.

Füsioterapeudi vastuvõtule võiks pöörduda 2.-3. elukuul kui teie beebile ei meeldi üldse kõhuli olla, lapse pea on pööratud valdavalt ühele poolel, beebi ei suuda tuua pead keskjoonele või viia üle keskjoone teisele poole. Kolmandal elukuul tõmmates last kätest istuma, ei jaksa võtta pead kaasa, pea jääb taha rippuma, lapse käed ja jalad on pinges. Või vastupidi beebi on nii madala lihastoonusega, et vajub justkui «laiali».

Tagasi üles