Arvatakse, et Epstein-Barr'i viirusega nakatuvad ligi 95 protsenti inimestest. Soomes nakatuvad pooled juba enne 5aastaseks saamist - see viirus levib väga lihtsalt - sülje kaudu näiteks. Noorukieas levivat nakkust nimetatakse seetõttu inglise keeles «kissing disease».
Saksamaa keskkonnatervise uurimiskeskuse spin-off ettevõtet EBViously juhivad Epstein-Barr'i viiruse bioloogia, geneetika ja immuunsuse eksperdid ning see asutatigi ohutu ja tõhusa ennetava vaktsiini väljatöötamiseks. Kliinilisi katseid vaktsiinikandidaadiga tahetakse alustada juba järgmisel aastal.
Esimene vaktsiinikandidaat kannab nimega EBV-001. Selles pole ühtegi viiruseosakest ja see ei tekita nakkust, vaid koosneb 50 viirusele iseloomulikust osakesest, mis meie keha immuunsüsteemi jaoks on täpselt viiruse moodi. Senised katsed on näidanud, et immuunsüsteem peab vaktsiiniosakesi tõesti viiruseks ning see tekitab laialdase humoraalse ja rakulise immuunvastuse.
Mononukleoosile on iseloomulik kõrge palavik, kurguvalu, mandlite põletik, kukla-, kaela- ja kaenlaaluste lümfisõlmede või põrna suurenemine, maksapõletik. Need haigusnähud ei esine korraga - ükskõik milline neist võib olla ka haiguse ainsaks nähuks. Lisaks võib esineda ka turse silmade ümber ning peenetäpiline lööve kehal.
Eelkooliealistel lastel kulgeb haigus tavaliselt asümptomaatiliselt või üldiste haigusnähtudega. Noorukieas haigestuvad umbes pooled nakatunutest. Sümptomid on seda rohkem väljendunud ja tüsistuste risk seda suurem, mida vanem on patsient.
Tavaliselt paraneb haige mõne nädala jooksul, kuid mõnel juhul võivad tekkida tüsistused: südamelihasepõletik, neerupõletik, liigeste põletik, ajupõletik, ajukelmete põletik või trombotsütopeenia. Suurenenud lümfisõlmed muutuvad taas normaalseks umbes kolmandal haigusnädalal, väsimus ja nõrkustunne võivad kesta mitu kuud. 3-4 nädalat pärast paranemist soovitatakse vältida füüsilist koormust, sest suurenenud põrna rebenemine võib osutuda eluohtlikuks. Allikas: Terviseamet