Päevatoimetaja:
Marilin Vikat

Taimsest rahustist melatoniinini: mida saab kasutada unetuse vastu?

Copy
Foto: Apotheka

Unehäiretega patsiente – naisi ja mehi, noori ja eakaid – kohtab apteegis äärmiselt sageli. Enamasti kaasneb unetus või unehäire mõne tervisehädaga või on inimene selle oma elustiiliga ise tekitanud. Apotheka apteeker Annika Toobal räägib unehäiretest ning annab ülevaate, milliseid preparaate võib kasutada unetuse raviks.

Täiskasvanute unehäirete esmase dignostika ravijuhendi järgi täpsed andmed unehäirete levimuse kohta Eestis puuduvad, kuid Lääne-Euroopas on vanemate kui 15-aastaste seas unehäireid 31 protsendil inimestest.

Vanusega unehäired sagenevad. Kõige sagedamini kuuleb apteegis järgmisi unekaebusi:

  • raskused uinumisega;
  • mittekosutav ja katkendlik uni;
  • liiga varane ärkamine;
  • pärast Covidi põdemist tekkinud unehäired;
  • ajavööndite ületamisest või öövahetustest tingitud uneprobleemid;
  • noorte magamatus ja üleväsimus, mis on tingitud hilisest ekraanide taga olemisest ja varajasest ärkamisest.

Kosutav uni on hea füüsilise tervise, kognitiivse jõudluse ja emotsionaalse toimimise jaoks hädavajalik. Avastamata ja ravimata kroonilised unehäired suurendavad hüpertooniatõve, diabeedi, müokardi infarkti ja ajuinfarkti riski, samuti liiklus- ja tööõnnetuste riski. Unehäired mõjutavad negatiivselt nii tööviljakust kui ka sotsiaalseid ja peresuhteid.

Preparaadid, mis soodustavad und

Kui unehäired on kergemat laadi, leiab lühiajaliseks kasutamiseks apteegi käsimüügist preparaate, mis õigel kasutamisel ei tee kuidagi kahju – ühed aitavad kehal lõõgastuda ja vähendavad stressi, teised aitavad kiiremini uinuda või kauem magada.

  1. Taimset päritolu rahustavad ja und soodustavad preparaadid

Palderjan on enim uuritud taim unehäirete ja närvipingete korral. Palderjan lühendab uinumise latentsiaega (aega tulede kustutamisest kuni magama jäämiseni), vähendab öiseid ärkamisi, pikendab une kestust ja kvaliteeti. Palderjanist võivad abi leida need, kel on ärevuse tõttu uinumine raskendatud. Uinumise soodustamiseks tuleb palderjani võtta 30–60 minutit enne magamaheitmist. Palderjani ei tohiks kasutada raseduse ja rinnaga toitmise ajal ning alla 12-aastastel lastel.

Sidrunmeliss rahustab ja soodustab und. Seda leidub tihtipeale und soodustavates komplekspreparaatides.

Humal on nõrgalt rahustava ja uneaega pikendava toimega.

Kannatuslille kasutatakse stressi, ärevuse, uinumisraskuste ja unehäirete korral. Mõju on samuti tõhusam koos teiste samalaadse toimega taimedega (palderjan, sidrunmeliss, veiste-südamerohi ja humal).

Veiste-südamerohtu kasutatakse kesknärvisüsteemi rahustava ja und soodustava vahendina ning seda peetakse isegi 3–4 korda palderjanist tugevamaks. Vähendab ärevust ja hirmutunnet.

Loetletud ravimtaimi sisaldavaid preparaate tuleks vältida raseduse ja rinnaga toitmise ajal. Tõhusama toime tõttu võiks eelistada tööstuslikke komplekspreparaate.

humal ja palderjan unetuse vastu

  1. Magneesium

Magneesiumi madalat taset organismis seostatakse halva unekvaliteedi ja unetusega. Tõsine magneesiumipuudus organismis on haruldane, kuid selle puudujäägist võivad märku anda lihaste nõrkus ja väsimus. Ka ärevus ja depressioon on seotud madala magneesiumitasemega ja soodustavad unetust.

Magneesiumi tarvitamisest võib abi olla rahutute jalgade sündroomiga patsientidel ja täiskasvanutel, kel esineb öösiti jalakrampe.

Magneesiumi võib võtta tund enne magamaminekut, aga ka päeva jooksul. Unehäirete korral võiks magneesiumi kasutada 4–6 nädalat.

  1. Melatoniin

Melatoniinil, mida tihti kutsutakse ka unehormooniks, on ööpäevarütmi reguleeriv ja und soodustav toime. Selle kehaomase hormooni vabanemist reguleerib vaheajus paiknev käbinääre.

Melatoniini vabanemist mõjutab peamiselt valguse ja pimeduse vaheldumine – see algab pimeduse saabudes, kulmineerub uneperioodi keskel kella 2 ja 4 vahel ja langeb öö teises pooles.

Suukaudne melatoniin seostub melatoniiniretseptoritega ega põhjusta seetõttu uinutite ja rahustite kasutamisele omast skeletilihaste lõõgastust, ärevuse vähendamist ega ka mälu ja keskendumisvõime halvenemist, ebatõenäoline on ka sõltuvuse teke.

Melatoniini võib võtta 1–3 mg 30 minutit kuni 1 tund enne magamaminekut. Ajavahestressi leevendamiseks võib võtta melatoniini kaks tundi enne magamaminekut sihtkohas, alustades paar päeva enne reisi. Samuti võib kohandada oma une-ärkveloleku ajakava, et see oleks sünkroonis uue ajavööndiga – sihtkohta jõudes tuleb olla lihtsalt ärkvel ja lükata magamaminekut edasi kuni tavalise magamamineku ajani uues ajavööndis.

melatoniin

Melatoniini toime võiks ilmneda ühe-kahe nädala jooksul ning enamiku inimeste jaoks on ohutu võtta seda ühe kuni kahe kuu vältel. Seejärel tuleks hinnata, kes edasi on võimalik piirduda korrigeeritud päevarežiimi ja unehügieeniga – enne magamaminekut vältida ekraane, lõdvestuda, magada jahedas ja pimedas toas, mugavas voodis.

Melatoniini kasutamise tõhususe või ohutuse kohta kroonilise unetuse korral pole piisavalt kindlaid tõendeid. Krooniliseks unetuseks loetakse unehäireid, mis on kestnud kauem kui üks kuu.

Mida tasub melatoniinist teada?

  • Pideval melatoniini tarvitamisel võib esineda ebameeldivaid kõrvaltoimeid, sealhulgas pearinglust, pea- ja kõhuvalu, iiveldust, kõrgenenud vererõhku. Harvem esineb lühiajalist depressiooni, kerget värinat või ärevust, ärrituvust, segasust või desorientatsiooni.
  • Melatoniini toidulisandid võivad anda koostoimeid ravimitega (nt verd vedeldavad ravimid, krambivastased ravimid, östrogeenid ja hormonaalsed rasestumisvastased ravimid, diabeediravimid, immuunsüsteemi pärssivad ravimid). Koos alkoholiga nõrgeneb melatoniini und soodustav toime.
  • Melatoniin võib vanematel inimestel püsida organismis kauem aktiivsena kui noorematel ja põhjustada päevast unisust.
  • Kuna melatoniin võib põhjustada päevast unisust, ei tohiks autot juhtida või masinatega töötada viie tunni jooksul pärast toidulisandi võtmist.
  • Laste melatoniinitarvitamist pole palju uuritud ja seetõttu lapsed ei peaks seda pigem kasutama. Melatoniinilisandid võivad mõjutada hormonaalset arengut, sealhulgas puberteeti, menstruaaltsüklit ja hormoon prolaktiini ületootmist.

Melatoniini ei tohiks tarvitada:

  • rasedust planeerivad naised ja rasedad;
  • imetavad emad;
  • raske vaimuhaiguse, allergia, autoimmuunhaiguste, leukeemia ja lümfoomi, raske neerukahjustuse ja maksakahjustuse korral.
  • Melatoniini toidulisandid võivad tõsta veresuhkru taset ja tõsta vererõhku inimestel, kes võtavad mõnda vererõhuravimit.

Milline preparaat valida?

Kui unega kimpus olija leiab, et unehügieeni korrastamisest ei piisa ja soovib mõnd unepreparaati proovida, tasub esmalt kindlasti apteekriga nõu pidada, et koos paljude hulgast sobiv välja valida. Valimisel on tähtsad paljud aspektid, sh sobiv toimeaine, ravimvorm, annustamine ja hind. Valikus on:

  • Taimsed tilgad, tinktuurid, ekstraktid. Ei sobi paljudele etanooli sisalduse tõttu, tihti on ebameeldiva maitsega või tugeva lõhnaga. Mõju on kiire, tilgutatakse vette ja juuakse või kasutatakse vastavalt juhisele.
  • Keelealused melatoniini tabletid või spreid. Preparaati pihustatakse mugavalt keele alla või lastakse suus sulada. Kuna osa toimeainest imendub juba limaskestadelt, siseneb see kiirelt vereringesse.
  • Tabletid, kapslid. Enamik toidulisandeid vabastavad toimeained kohe, et rahustada või uinumist soodustada, kuid need ei pruugi tagada 7–8-tunnist und. Saadaval on mono- või eri toimeainetega kombineeritud preparaadid, mis sisaldavad taimeekstrakte, melatoniini ja magneesiumi.

taimsed rahustid

  • Pikendatud vabanemisega tabletid või kapslid. Tarbijate suurenenud frustratsiooni ja magamata ööde tõttu on välja töötatud tehnoloogia, mis aitab toimeainel vabaneda tabletist või kapslist sel moel, mis jäljendab und esilekutsuva hormooni loomulikku vabanemist kehas. See aitab saavutada rahulikku und kogu öö vältel. Pakendil on need märgistatud kirjaga long või long night. Neelatakse koos veega tervelt, ei tohi närida ega purustada.
  • Liposoomne melatoniin. Innovatiivne tehnoloogia, mis tagab mitu korda parema imendumisvõime kui traditsioonilised kapslid-tabletid suudavad. Liposoom on mikroskoopiline rasvlahustuv vesiikel, millesse on pakitud toimeaine. Liposoom läbib rakuseina ja toimeaine transporditakse rakku, kus neid kõige rohkem vaja on.

Kui aga apteegis müüdavatest preparaatidest abi ei saa, siis Eestis tegutseb spetsialiste ja unehäiretele spetsialiseerunud keskusi, kus tehakse kompleksset unehäirete diagnostikat ja ravi.

*Apotheka ajakiri «Naerata!» talvenumbrist leiab veel põnevaid ja kasulikke lugusid, millele kindlasti veidi aega ja tähelepanu tasub pühendada.

Copy
Tagasi üles