N, 28.09.2023

Need sümptomid annavad märku müokardiidist

PM Tervis
Facebook
Comments
Äge südamelihase põletik põhjustab enamasti rindkerevalu.
Äge südamelihase põletik põhjustab enamasti rindkerevalu. Foto: Shutterstock

Müokardiit võib tekkida igas vanuses inimestel, kuid kõige sagedamini esineb see noortel ja keskealistel.

Südamelihase põletiku põhjus võib olla nii otsene haigustekitaja (enamasti viirus) või toksilise aine põhjustatud südamelihase rakkude kahjustus kui ka selle järel tekkiv organismi enda immuunsüsteemi vahendatud kudede kahjustus. Viimasel puhul immuunsüsteemi esialgu kaitsev reaktsioon võib ebasoodsate tingimuste kokkusattumisel hoopis süvendada südamelihase rakkude kahjustust ja seeläbi põhjustada ägedat või kroonilist südamepuudulikkust.

Äge südamelihase põletik põhjustab enamasti rindkerevalu, millele sageli eelneb hingamisteede või seedetrakti viiruslik nakkushaigus. Müokardiidist võivad märku anda rütmihäired ning EKG muutused. Tihti esineb südamelihase pumbafunktsiooni langus, mida on võimalik täpsustada südame ultraheli või MRT uuringul.

Ägeda viirusliku südamelihase põletiku kulg varieerub, kuid enamasti möödub haigus ilma ravita: pooltel juhtudel kaovad sümptomid 2–4 nädala jooksul, kuid umbes veerandil haigetest südamelihase töö häired püsivad ja südamepuudulikkus võib süveneda. Viimasel juhul on põhjuseks kroonilise südamelihase põletiku teke, milles on oluline osa eelnevalt kirjeldatud immuunsüsteemi reaktsioonil. Harvadel juhtudel võib äge südamelihase põletik kulgeda kohe raske südamepuudulikkuse ja šokina ning patsient vajab intensiivravi.

Ravi on peamiselt suunatud südamepuudulikkuse vastu. Valuraviks soovitatakse madalaimas annuses mittesteroidseid põletikuvastaseid ravimeid (nt ibuprofeen või aspiriin). Ägedas müokardiidi faasis tuleks füüsilist aktiivsust piirata nii sportlastel kui ka mittesportlastel vähemalt kuueks kuuks. Tihti ei õnnestu analüüside abil leida põletiku tekitajat (viirust või bakterit), mistõttu viirusevastast ravimit või antibiootikumi ei määrata. Samuti ei pruugi põletikutekitaja vastasest ravist enam kasu olla, kui patsient jõuab arsti vaatevälja hiljem, kui viirus või bakter on kahju tekitanud, kirjutab regionaalhaigla südamekeskuse veebileht

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles