Kolesterool on dr Viigimaa sõnul eluks hädavajalik aine, mis aitab toota hormoone, D-vitamiini ja toidu seedimises osalevaid happeid. Seda on aga paljude inimeste veres liiga palju. Liigne LDL-kolesterool võib ladestuda arterite seintele ja põhjustada tõsiseid terviseprobleeme – arterid kitsenevad, verevool halveneb ning ühel hetkel peatub, sest tekib tromb. Tulemuseks on tugev valu rinnus, halvimal juhul südamelihase infarkt või insult.
«Ei ole vaja oodata, kuni sul hakkab halb,» kordab dr Viigimaa. «Südame-veresoonkonnahaigused on endiselt number üks surmapõhjus Eestis. Selle tõttu sureb kaks korda rohkem inimesi kui pahaloomuliste kasvajate tõttu.»
SYNLABi laboriarst, dr Jüri Laasik rõhutab samuti, et iga täiskasvanud inimene peaks oma kolesteroolinäitu veres regulaarselt mõõtma ja jälgima, samuti tegema kõik endast oleneva, et eluohtlikke terviserikkeid elustiili korrigeerimise või raviga vältida.
Oluliste näitajatena, mis mõjutavad veresoonkonna tervist, toob laboriarst välja veel kõrgtundliku C-reaktiivse valgu (tuntud ka kui CRP) ehk põletiku olemasolu näitaja kehas. Südame-veresoonkonnahaiguste riski näitajana hinnatakse CRP väärtust kõrvuti koos kolesterooli analüüsiga. Lisariski südame-veresoonkonnahaiguste arengusse võib anda ka referentsväärtusest kõrgem kusihape.
Eelsoodumus kasvatab riski haigestuda nooremana
Kuigi ebatervislik toitumine ja vähene liikumine aitavad südamehaiguste tekkele kaasa, siis päriliku eelsoodumuse puhul ei pruugi inimesed olla sugugi ülekaalulised ega ebasportlikud, mis neid kontrolli sunniks minema.
Eelsoodumuse tuvastamisest rääkides toob dr Laasik välja südame-veresoonkonnahaigustega tihedalt seotud lipoproteiin (a) näitajad veres, mille sisaldus veres on geneetiliselt kindlaks määratud. Kõrge lipoproteiin (a) tase võib tõsta südame-veresoonkonnahaiguste riski ligikaudu 1,5 korda ning suurendada tromboosiohtu. Kõrgenenud väärtusi esineb 20–30 protsendil inimestest.