Päevatoimetaja:
Marilin Vikat

Apteeker selgitab, kuidas naha- ja küüneseent ära tunda ja sellest vabaneda

Copy
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

Ketendavad jalad võivad olla märgiks naha- ja küüneseenest. Ebameeldiva probleemi võib külge saada nii duširuumist kui ka jalanõudest ning ravi kestab enamasti mitmeid kuid. Apteeker jagab nõuandeid, kuidas naha- ja küüneseenest vabaneda ning ennetada selle teket.

Naha- ja küüneseen on Benu Tõrva Keskapteegi proviisori Virge Sokka sõnul levinud probleem, mida põhjustavad teatud liiki seened ehk dermatofüüdid. «Nende seente eosed võivad püsida jalanõudes, duširuumide vaipades ja vannimattides pikka aega ning soodustavateks teguriteks on muuhulgas ka niisked ja umbsed jalanõud, halb hügieen ja organismi kaitsevõime langus,» loetleb apteeker.

Kuidas naha- ja küüneseent ära tunda?

Üheks tüüpiliseks tunnuseks on apteekri sõnul krooniline ketendus väiksemate varvaste vahel, sest need varbad on tavaliselt rohkem omavahel kokku surutud. «Varbaid laiali tõmmates on sageli näha lõhesid ja tursunud hallikasvalget nahka, harvem esineb ka sügelust.»

Sokka sõnul on teiseks tunnuseks, mis esineb sagedamini kevaditi või suviti seoses kuumuse ja niiskusega, taldadele tekkivad sügelevad grupeeritud häguse või mädase sisuga villikesed, mis omakorda võivad moodustada suuremaid ville ja purunedes jätta järele ketenduse, kirjutab virtuaalkliinik.ee

«Kõige tavalisem nahaseene vorm on naha paksenemine ja ketendamine taldadel, mida vahel peetakse ekslikult ealiseks muutuseks. Selle vormi korral on tihti haigestunud ka küüned. Alguses võib olla nakatunud ainult üks küüs, hiljem haigestuvad ka teised. Küüneplaat hakkab vabast servast paksenema, muutub hallikaskollaseks ja rabedaks. Ajapikku kahjustus levib, kuni on muutunud kogu küüneplaat,» kirjeldab apteeker seenhaiguse kulgu.

Hoolikas hügieen aitab seenhaiguseid eemal hoida

Apteeker rõhutab hügieeni ja hoolsuse tähtsust: «Üldkasutatavates pesuruumides ja ka spaades peaks kasutama plätusid. Teiste inimeste poolt kasutatud jalanõude puhul tuleks need hoolikalt desinfitseerida. Võimalusel valida hästi hingavad, mitte umbsed jalanõud. Kui on vajadus kasutada kinniseid umbseid jalanõusid, siis on oluline hiljem jalad korralikult pesta ja kuivatada ning kasutada nii jalanõudes kui ka jalgadel desovahendeid,» räägib Sokk ja toonitab, et krooniliste haiguste korral tuleks olla eriti ettevaatlik.

Antibiootikumikuuride ajal soovitab apteeker kasutada probiootikume, et soolestiku mikrofloora säiliks. «Kahjuks mõningatel juhtudel, eriti teatud haiguste puhul, on seenhaiguse ärahoidmine võimatu. Vahel on lihtsalt vajalik teha eluks vajalik ravikuur ja hiljem tegeleda seenhaiguse ravimisega,» selgitab Sokk.

Ravi on pikaajaline

Naha- ja küüneseenhaiguste raviks kasutatakse erinevaid preparaate. Proviisori sõnul on kasutusel nii kreemid, geelid, vedelikud, tablettravi kui ka küünelakid. «Võimalusi on palju. Ravi aitab määrata arst või apteeker ning ravimvorm oleneb sellest, missuguse seenhaiguse vormiga on tegu ja kui kaugele on see arenenud.»

Apteeker tuletab meelde, et mida varem haigus avastada ja sellega tegelema hakata, seda kiiremad on ka tulemused. «Patsient peab ise olema väga hoolas nii ravimite kasutamise kui ka hügieenitoimingutega ning jalaseene puhul on oluline ka jalanõude hügieen,» rõhutab Sokk.

Tagasi üles