Saada vihje

Seitse lihtsat viisi, kuidas stressi ja seeläbi ka vererõhku alandada

Regulaarne füüsiline aktiivsus alandab vererõhku, tasakaalustab vere rasvasisaldust ja parandab insuliini ainevahetust
Regulaarne füüsiline aktiivsus alandab vererõhku, tasakaalustab vere rasvasisaldust ja parandab insuliini ainevahetust Foto: SHVETS production, Pexels

Kõrge vererõhk suurendab südamehaiguste riski. Üks viis panustada südamehaiguste ennetusse ja hoida vererõhk normis, on stressi maandamine.

Kiire elutempo kõrval võib olla raske leida mahti stressiga toimetulemiseks, kuid on olemas lihtsamaid viise, mis aitavad hoida nii vaimset kui füüsilist tervist ning parandada elukvaliteeti.

  1. Tuleb piisavalt magada, sest ebapiisav või kehv uni mõjub negatiivselt inimese meeleolule ja võimendab emotsionaalseid reaktsioone. Samuti mõjutab kehv uni ja krooniline magamatus aju võimet keskenduda ja mälestusi talletada ning vähendab energiataset.
  2. Iga inimene peaks leidma endale sobiva viisi, kuidas lõdvestuda või pingeid maandada. Selleks sobivad hingamisharjutused, jooga, kunstiga tegelemine, tantsimine või muusika kuulamine.
  3. Motivatsiooni ja eesmärkide seadmisel on abiks kindla sotsiaalse võrgustiku loomine kas tööl, mõnes huviringis või vabatahtlikus grupis. Koostöö teiste inimestega parandab motivatsiooni, enesekindlust ja ühtekuuluvust ning sellel on positiivne mõju vaimsele tervisele.
  4. Samuti tuleb hästi aega planeerida ning hoida lahus töö ja eraelu. Tööd ei tasuks koju kaasa võtta ning inimesel peaks olema võimalik iga päev veeta piisavalt aega puhates ja tegeledes tööväliste huvidega. Edukas aja planeerimine aitab hoida normaalset unerütmi.
  5. Ürita lahendada stressirohkeid olukordi kiiresti ja võimalikult pingevabalt. Konfliktide puhul väljenda ennast selgelt ja ära jäta negatiivseid asju enda sisse. Samuti tuleb kasuks kuulamisoskus ning empaatiavõime treenimine, ära võta konflikte isiklikult, vaid proovi end teise inimese olukorras ette kujutada ja teda paremini mõista.
  6. Iga inimene peaks iseenda eest regulaarselt hoolitsema. Selleks tuleks teha iga päev trenni ja süüa mitmekesist ja tervislikku toitu. Teadusuuringutest on selgunud, et regulaarne füüsiline aktiivsus on üks parimaid viise, kuidas stressi maandada.
  7. Oluline on ära tunda olukorrad, milles inimene vajab abi, ning nendes olukordades ka abi küsida. Sageli kardetakse teistele oma muredest rääkida, kuid tegelikult võib ka ainuüksi teise inimesega rääkimisest palju abi olla. Samuti ei tohiks karta pöörduda vajadusel arsti või psühholoogi juurde.
Kommentaarid

Märksõnad

Tagasi üles