Ravimifirma Eli Lilly teatas ametlikult sellest, et nende arendatud Alzheimeri-vastane ravim läbis kolmanda faasi katsed väga edukalt. Ravimi nimi on donanemab ja selle ülesanne on peatada Alzheimeri tõve areng või isegi haigusprotsessi tagasipööramine. Donanemab - nagu ka juba registreeritud Alzheimeri ravimid - on antikehad ja nood aitavad puhastada aju amüloidiladestustest. Amüloidi ehk ühe aju valgu ebanormaalseid ladestusi on varem peetud dementsuse tekke põhjuseks, kuid tänapäeval peetakse seda pigem haigusprotsessi tagajärjeks ja kulu raskendajaks kui algpõhjuseks.
Uus ravimikandidaat suudab amüloidiladestusi ajust silmnähtavalt hästi «lahustada» või nende laienemist vähemalt pidurdada. Ilmselt selle tagajärjeks on, et pea pooltel - 47 protsendil - katses osalenud inimestest ei arenenud haigus aasta jooksul edasi. Platseebo puhul on sama näitaja 29 protsenti. Mõned näitajad veel - kord kuus süstitav ravim aeglustab võimete langust 18 kuu jooksul 35 protsenti ja elementaarseks toimetulekuks vajalike võimete langust 40 protsendi ringis võrreldes platseeboga.
Aga on ka hulk «agasid» ...
Hetkel ei tea me, kas ravim on sama tõhus ka igapäevases ravitöös, sest katsel ja tavalisel ravitööl võib olla vahe. Mõnikord on tavakasutus küll ka paremaid tulemusi andev kui katsetulemused olnud on.
Teiseks on mure raskete kõrvaltoimetega, mis on sarnased jaanuaris registreeritud Alzheimeri ravimiga lecanemab, kuid neid tundub olema rohkem. Amüloidiladestuste eemaldamine võib kaasa tuua krambihood, ajuturse ja veritsuse ajus, mis võivad viia surmani. Viimaseid kõrvaltoimeid esines vastavalt 24 ja 31 protsendil, mida on palju. Enam kui 1100 katses osalenud patsiendist suri ajuveritsuse tagajärjel kolm.