N, 7.12.2023

Uus ja vastuoluline Alzheimeri ravim on senistest parim

Aleksander Laane
, ajakirjanik
Copy
Foto: Gerd Altmann, Pixabay

Uuel Alzheimeri tõve ravimikandidaadil näib olevat tugevam toime kui praeguseks registreeritud ravimitel. Kriitikud hoiatavad, et ka kõrvaltoimed võivad olla tugevamad ning et on vara öelda, millisele konkreetsele patsiendirühmale see ravim ikkagi kõige kasulikumaks osutuda võib. 

Ravimifirma Eli Lilly teatas ametlikult sellest, et nende arendatud Alzheimeri-vastane ravim läbis kolmanda faasi katsed väga edukalt. Ravimi nimi on donanemab ja selle ülesanne on peatada Alzheimeri tõve areng või isegi haigusprotsessi tagasipööramine. Donanemab - nagu ka juba registreeritud Alzheimeri ravimid - on antikehad ja nood aitavad puhastada aju amüloidiladestustest. Amüloidi ehk ühe aju valgu ebanormaalseid ladestusi on varem peetud dementsuse tekke põhjuseks, kuid tänapäeval peetakse seda pigem haigusprotsessi tagajärjeks ja kulu raskendajaks kui algpõhjuseks.

Uus ravimikandidaat suudab amüloidiladestusi ajust silmnähtavalt hästi «lahustada» või nende laienemist vähemalt pidurdada. Ilmselt selle tagajärjeks on, et pea pooltel - 47 protsendil - katses osalenud inimestest ei arenenud haigus aasta jooksul edasi. Platseebo puhul on sama näitaja 29 protsenti. Mõned näitajad veel - kord kuus süstitav ravim aeglustab võimete langust 18 kuu jooksul 35 protsenti ja elementaarseks toimetulekuks vajalike võimete langust 40 protsendi ringis võrreldes platseeboga.

Aga on ka hulk «agasid» ...

Hetkel ei tea me, kas ravim on sama tõhus ka igapäevases ravitöös, sest katsel ja tavalisel ravitööl võib olla vahe. Mõnikord on tavakasutus küll ka paremaid tulemusi andev kui katsetulemused olnud on.

Teiseks on mure raskete kõrvaltoimetega, mis on sarnased jaanuaris registreeritud Alzheimeri ravimiga lecanemab, kuid neid tundub olema rohkem. Amüloidiladestuste eemaldamine võib kaasa tuua krambihood, ajuturse ja veritsuse ajus, mis võivad viia surmani. Viimaseid kõrvaltoimeid esines vastavalt 24 ja 31 protsendil, mida on palju. Enam kui 1100 katses osalenud patsiendist suri ajuveritsuse tagajärjel kolm. 

Praeguste andmete põhjal sobib see ravim eelkõige neile, kellel haigus algusjärgus ja pigem neile, kellel samuti haigusega seotud tau-valgu hulk on mõõdukas. Tau-valku peetakse nüüdseks isegi olulisemaks haigusprotsessi mõjutajaks kui amüloidi.

Takistuseks võib kujuneda ka oletatav hind. Jaanuaris tingimuslikult registreeritud (registreerimine viiakse lõpuni eelduslikult juulis) sarnase ravimi aastane ravikuuri doos maksab enam kui 26 000 dollarit ning erinevad kindlustused ei kiirusta selle kasutamise hüvitamisega. Uue ravimi ehk donanemabi registreerimisega läheb aga aega - hiljuti räägiti paarist aastast, kuid Eli Lilly teatas nüüd, et uutele katseandmetele tuginedes võib see juhtuda ka selle aasta lõpuks.

Alzheimeri assotsiatsioon, mis on üleilmne vabaühendus, kutsub USA riiklikke tervisekindlustusi üles koheselt võimaldama ligipääsu olemasolevatele ravimitele. Nende avalduses öeldi katsetulemuste kohta järgmist: «Alzheimeri tõve varases staadiumis olevate inimeste puhul võivad need tulemused tähendada, et donanemab muudab oluliselt haiguse kulgu. Nagu teised selle klassi ravimeetodite Aduhelm™ ja Leqembi™ puhul, mille FDA on juba heaks kiitnud, näitavad need katsetulemused, et donanemab annab inimestele rohkem seda aega, kui nad on täielikult võimelised osalema igapäevaelus, jääma iseseisvaks ja tegema tulevasi tervisega seotud otsuseid. Neid eeliseid pakkuvad ravimeetodid on sama väärtuslikud kui ravid, mis pikendavad teiste haigustega inimeste eluiga.»

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles