Sümptomite puudumisel ja ilma selge viiteta suurele riskile on arstil raske soovitada teha keerukamaid ja kallimaid uuringuid, nagu tomograafia, endoskoopiline ultraheli või biopsia. Sügaval kõhuõõnes paiknev organ on raskesti ligipääsetav, kergesti «provotseeritav» ja seal võib kergesti tekkida põletik. Selle ärrituvuse tõttu on kõhunääre pälvinud nimetuse «vihane organ».
Teadlased ütlesid, et tehisintellekti tööriist tuvastab need, kellel on kõrgeim risk kõhunäärmevähi tekkeks, ja see tagab, et arstid testivad õigeid inimesi, säästes samal ajal teisi tarbetutest testimistest ja täiendavatest protseduuridest.
Umbes 44 protsenti varases pankreasevähi staadiumis diagnoositud inimestest elab pärast diagnoosimist vähemalt viis aastat, kuid ainult 12 protsenti juhtudest diagnoositakse nii varakult. Teadlaste hinnangul langeb ellujäämismäär 2–9 protsendini neil, kelle kasvajad on levinud väljapoole oma algset kollet.
«See madal elulemus on püsinud, hoolimata kirurgiliste tehnikate, keemiaravi ja immunoteraapia märkimisväärsetest edusammudest,» ütles Sander. «Nii et lisaks keerukatele ravimeetoditele on selge vajadus parema sõeluuringu, sihipärasema testimise ja varasema diagnoosimise järele ning siin on tehisintellektipõhine lähenemine selle kontiinuumi esimese kriitilise sammuna.»
Varasemad diagnoosid ennustavad tulevasi riske
Praeguse uuringu jaoks töötasid teadlased välja mitu tehisintellekti mudeli versiooni ja «koolitasid» neid Taani riikliku tervishoiusüsteemi 6,2 miljoni patsiendi terviseandmete peal, mis hõlmasid 41 aastat. Nendest patsientidest tekkis aja jooksul kõhunäärmevähk 23 985-l.
Töö käigus tuvastas algoritm haiguste arengutrajektooride põhjal mustreid, mis viitavad tulevasele kõhunäärmevähi riskile, st kas patsiendil olid teatud haigusseisundid, mis ilmnesid aja jooksul teatud järjestuses.