Kuidas filtreerida vett ja kaitsta end saasteainete eest?

PM Tervis
Copy
Aeg-ajalt võib joogivette sattuda saasteaineid.
Aeg-ajalt võib joogivette sattuda saasteaineid. Foto: Shutterstock

Kraanist tuleva vee puhastamise puhul on paika pandud standardid, millele vesi peab vastama, ent teatud saastainete hulk on aktsepteeritav. Nii võib kraaniveest leida herbitsiide, fungitsiide, pestitsiide, raskemetalle, plastosakesi, pliid, kõiksuguseid hormoone. Tõsi, üks klaas vett tervist ei mõjuta, ent palju sa jood vett päevas, nädalas, kuus või aasta jooksul? 

Suur osa inimesi valivad just seetõttu joomiseks pudelivee, ent ka see ei ole paraku ideaalne valik. Iga päev pudelivett tarbides läheks see üsna kalliks maksma ega ole ka kuigi keskkonnasõbralik. Kui juua kolm liitrit vett päevas, kulub ka pudeliveele ligi kolm eurot päevas. See tähendab, et vähem kui poole aastaga kuluks pudeliveele 450 eurot.

Tihti pole ka infot, kuidas pudelivesi puhastatud on – mõni on puhastatud tõhusalt ja mõni mitte. Pole ka saladus, et plastikpudelitest lekivad joogivette toksiinid.

Kõige otstarbekam on vett puhastada selle kasutuspunktis ja oma kodus. Tsirkaadia on oma kodulehel toonud välja levinud viisid, kuidas joogivett puhastada.

1. Keetmine

Vee keetmine on läbi aegade olnud üks viis vee puhastamiseks kodus. Kõrgetel temperatuuridel hävinevad bakterid ja viirused ning vesi saab puhtaks. Samas peaks silmas pidama seda, et keetmisel vee koostis muutub. Keetmisel kaob veest osa hapnikust ning see tõstab vees olevate kahjulike ainete kontsentratsiooni ning keetmisega ei kao veest ka kõik rauasoolad, kaadmium, elavhõbe ja nitraadid. Pikaajalisel keetmisel tekitab jääkkloor koos orgaaniliste ainetega kantserogeene, seega võib vee keetes puhastamine tihti olla kahjulikumgi kui lihtsalt kraanivee joomine.

2. Filterkann

Filterkannud on suhteliselt soodne ja mugav lahendus vee puhastamiseks, kuid praktikas need muudavad vaid vee maitse paremaks ning eemaldavad suuremad osakesed. Paljud filterkannud sisaldavad süsinikfiltreid, mis suudavad parandada ainult kraanivee välimust, lõhna ja vahel ka maitset, kuid ainuüksi söefilter ei suuda parandada vee kvaliteeti ja puhtust. Parimad filtrid suudavad eemaldada plii ja muud saasteained, ent kraanivett päriselt tervisele ohutuks ei suuda muuta ükski filterkann.

3. Destilleerimine

Destilleerimine on samuti väga levinud viis vee puhastamiseks ning põhjusega – tegu on üsnagi efektiivse meetodiga. Destilleerimine aitab hävitada suurema osa bakteritest, nitraadid, plii ja naatriumi. Samas destilleerimise käigus ei ole võimalik hävitada näiteks herbitsiide ja pestitsiide ning destilleerimine võib nende mõju hoopis võimendada. Pealegi on tegu aeganõudva protsessiga, mille puhastamine on üsnagi tüütu.

4. Aktiivsüsi

Kodudes kasutatakse tihti vee puhastamiseks ka aktiivsütt. See eemaldab ebameeldiva lõhna ja maitse, kemikaalid ning on efektiivne ka bakterite hävitamisel. Samas, selle tõhusus oleneb suuresti sellest, millist aktiivsütt kasutatakse. Miinusteks on ka see, et filtrit peab tihti vahetama ja ei suuda eemaldada kõiki saasteid nagu osad raskemetallid, fluoriid, lahustunud tahked ained ja muud.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles