Päevatoimetaja:
Marilin Vikat

Eestis katsetatud implantaadi arendajad asutasid nõuandekomisjoni

Copy
Kliinikumis tehti esmakordselt operatsioon liigesekõhre taastamiseks innovaatilise implantaadiga.
Kliinikumis tehti esmakordselt operatsioon liigesekõhre taastamiseks innovaatilise implantaadiga. Foto: Tartu Ülikooli kliinikum

Uue põlveliigese kõhredefektide ravimeetodi välja töötanud Soome meditsiinitehnoloogia ettevõte Askel Healthcare asutas tunnustatud spetsialistidest koosneva kliinilise nõuandekomisjoni põlvekõhre ravi valdkonnas.

Tartu Ülikooli Kliinikumis viidi aasta alguses põlvevaluga eestlasest patsiendil läbi maailma esimene Askel Healthcare’i poolt välja töötatud Copla liigeskõhre implantaadi paigaldamise operatsioon. Copla liigeskõhre implantaat parandab liigeskõhre kudet ja võimaldab kohe pärast operatsiooni toetuda kogu keharaskusega jalale ning seega kiirendab taastumist normaalseks aktiivseks eluks.

Nüüd on implantaadi välja töötanud Soome meditsiinitehnoloogia ettevõte asutanud ka kliinilise nõuandekomisjoni, millel on nõuandev roll kõrgetasemeliste kliiniliste tõendite kogumisel Copla liigeskõhre implantaadi laiaulatuslike eeliste ja selle eduka turustamise kohta.

Copla implantaat on biolagunev implantaat põlveliigese kõhrekahjustuse kirurgiliseks raviks. Copla implantaadi kommertsialiseerimise esimeses etapis on Askel Healthcare seadnud sihiks USA liigeskõhre ravile suunatud turu. Ettevõtte eesmärk on kõrgetasemelise kliinilise nõuandekomisjoni toel kujuneda põlveliigese kõhre kirurgilise ravi ülemaailmseks standardiks.

Kliiniline nõuandekomisjon koosneb liigese kõhrekahjustuste ravi rahvusvaheliselt tunnustatud spetsialistidest. Nõuandekomisjoni juhib Rootsi professor Mats Brittberg, kes on ortopeediakirurg ja rahvusvahelise kõhre taastamise ja liigeste säilitamise ühingu (International Cartilage Regeneration and Joint Preservation Society – ICRS) auliige ning üks maailma tunnustatumaid teadlasi põlveliigese kõhre ravi alal.

Samuti kuuluvad nõuandekomisjoni kõrgelt akrediteeritud ortopeedia- ja spordimeditsiini eksperdid dr Emmanuel Papakostas, dr Teemu Paatela ja füsioterapeut Konstantinos Epameinontidis.

«Võrreldes teiste kõhre parandusmeetoditega võimaldab Copla kohe pärast operatsiooni kanda kogu keharaskuse opereeritud jalale. See aitab kõigi eelduste kohaselt kiiremini taastuda tavapärasteks tegevusteks, sest taastumisprotsess algab varem. Bioloogilisest vaatenurgast loob see kõigi eelduste kohaselt ravitud koe parema vastupidavuse. Kõhrkoe hea paranemine on seni lahendamata väljakutse. Kudede regeneratsiooniks on vaja rakke uue koe tootmiseks ja rakud vajavad tugistruktuurina karkassi, mis võimaldaks kudedel taastuda kahjustatud piirkonnas. Sellise karkassi jaoks on mitu aastakümmet kasutatud erinevaid materjale, kuid ükski neist pole saavutanud kliinilises praktikas püsivat edu. Askeli Copla implantaadil on spetsiifiline mikrostruktuur, mille eesmärk on luua kõhrekoe regeneratsiooniks sobiv keskkond – see võtab arvesse nii aeglast paranemisprotsessi kui ka kõhrkoe ainulaadseid mehaanilisi koormusnõudeid,» kommenteeris professor Brittberg.

Märksõnad

Tagasi üles