Päevatoimetaja:
Marilin Vikat

Pealtnäha süütu sääsetõrjevahend võib tekitada mürgistuse (2)

Copy
Õhtul tuleb kasutatud sääsemürk nahalt vee ja seebiga maha pesta. Pilt on illustreeriv.
Õhtul tuleb kasutatud sääsemürk nahalt vee ja seebiga maha pesta. Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

Sääsetõrjevahenditest tingitud mürgistuskõned saabuvad 16662 infoliinile koos sääskede aktiivseks muutumisega.

Tavaliselt on kannatanu end ohtralt dietüültoluamiidi ehk metüülbenseenamiidi ehk detamiidi ehk DEETi sisaldava tootega kokku määrinud ja kaebab järgmist:

  • iiveldus, oksendamine, kõhuvalu ja kõhulahtisus;
  • kahtlustab endal/ lapsel toidumürgistust;
  • raskematel juhtudel võib tekkida teadvusekaotus, vererõhu langus ja krambid, kuna selle toimeainega sääsetõrjevahend on neurotoksilise toimega, kui seda mõtlematult palju tarvitada.

DEET imendub hästi nii läbi naha kui ka kogemata neelatuna seedetrakti kaudu – näiteks putukatõrjevahendiga määritud kätega toitu suhu pistes.

Suu kaudu imendub DEET väga kiiresti ja raskete mürgistuste korral on sümptomid ilmnenud juba 30 minuti möödudes.

Naha kaudu imendub kuue tunni jooksul umbes 50 protsenti.

DEET ja selle laguproduktid kumuleeruvad organismis (nahas ja rasvkoes) ligikaudu 1–2 kuuks.

Oluline on jälgida sääsetõrjevahendite kasutusjuhendit. Lastele mõeldud tooted sisaldavad DEETi vähem, täiskasvanutele mõeldud tooted rohkem. Kuna toode sisaldab ka alkoholi (see toimib DEETi imendumist soodustava ainena), siis peaksid sääsetõrjevahendid juba seetõttu olema lukustatud kapis, et lapsed neid kätte ei saaks. Alkohol põhjustab lapsele ohtliku mürgistuse juba väikses annuses.

Tulenevalt DEETi ohtlikkusest on Euroopa Komisjoni direktiiviga 2010/51/EL, 11. augustist 2010 hinnanud selle toimeaine eriti lastel kasutamiseks ohtlikuks: «Riski hindamise käigus tehti kindlaks ohte inimeste tervisele, eelkõige lastele. Seepärast ei tohiks DEETi sisaldavaid tooteid kasutada alla 2-aastaste laste puhul ning selle kasutamist tuleks piirata 2–12-aastaste laste puhul.»

Kuidas kasutada?

  • Esmalt tutvu toote kasutusjuhendiga.
  • Kindlasti ei tohi end sääsetõrjevahendiga kokku määrides liialdada. Kanna vahend väikesele osale katmata nahast.
  • Õhtul tuleb kasutatud sääsemürk nahalt vee ja seebiga maha pesta!
  • Laste puhul on mõistlik vältida pihustatavate tõrjevahendite kasutamist, kuna sel moel on võimalik mürki sisse hingata.
  • Lisaks tasub sääsetõrjevahendite kasutajatel silmas pidada, et telkimas ei ole mõistlik DEET-toodet seal olevate sääskede kindlaks elimineerimiseks telki laiali pihustada – nii loob inimene omale ise gaasikambri ja saab kindlasti mürgistuse.

Sääsetõrjevahendid võivad olla toodetud ka püretriinide baasil (sarnaselt sipelgamürkidele). Ka need tõrjevahendid imenduvad hästi seedetraktist, nahalt, limaskestadelt ning põhjustavad mürgistust. Ent need mürgistused on kergemad ning mööduvad kiiremini.

Allikas: mürgistusteabekeskus

Tagasi üles