Teadlased avastasid, mis põhjustab beebidel hällisurma

PM Tervis
Copy
Hällisurm tabab sagemini väga väikese sünnikaaluga või enneaegselt sündinud beebisid. Pilt on illustreeriv.
Hällisurm tabab sagemini väga väikese sünnikaaluga või enneaegselt sündinud beebisid. Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

Imikute äkksurma sündroom (SIDS), tuntud ka kui «hällisurm», on haruldane seisund, mille puhul terve laps ootamatult sureb. Tavaliselt juhtub see lapse une ajal, kuid on juhtumeid, kus see on esinenud ka ärkvelolekul. Enneaegselt sündinud või väikese sünnikaaluga imikutel on suurem risk hällisurmaks. 

USAs teatati 2020. aastal ligikaudu 3400 imiku äkksurma juhtumist. 1389 surma seostati haiguste tõrje ja ennetamise keskuste andmetel SIDSiga.

Uues uuringus püüdsid teadlased mõista SIDSi põhjuseid ja leidsid, et see on seotud bioloogiliste kõrvalekalletega, kirjutab Medical Daily

Teadlased kogusid San Diego arstliku läbivaatuse büroost imikute koeproovid, kes surid aastatel 2004–2011. Nad analüüsisid 70 imiku aju tüvesid, et teha kindlaks järjepidevate kõrvalekallete olemasolu.

Uuring näitas, et kõrvalekalded serotonergilises süsteemis vähendasid spetsiifiliselt serotoniini seondumist 5-HT2A/C retseptoritega, mis võib olla haigusseisundi algpõhjus. Eelmine närilistega tehtud uuring näitas, et 2A/C retseptoril oli roll erutuse ja autoreanimatsiooni soodustamisel, mis aitab kaitsta aju hapnikuvarustust une ajal.

Teadlaste sõnul võib olla kolm võimalikku tegurit – imik on oma esimesel eluaastal kardiorespiratoorse arengu kriitilises staadiumis; esinesid välised stressitegurid, näiteks laps magas kõhuli või jagas voodit kellegi teisega; imikul võib olla bioloogiline kõrvalekalle, mis suurendab tema haavatavust magama jäämise ajal hingamisraskuste suhtes.

Ekspertide sõnul on parim viis lapse kaitsmine SIDSi eest on panna ta selili magama.

«Antud uuring põhineb meie labori tööl ja teistel varasematel uuringutel, mis on näidanud kõrvalekaldeid mõnede SIDSi imikute serotonergilises süsteemis,» ütles uuringu juhtiv autor Robin Haynes Science Blogile.

Haynes märkis, et nende kõrvalekallete ja surma põhjuse vahelise seose mõistmiseks on vaja rohkem tööd. Teadlased ütlesid, et kõrvalekalded koos teiste keskkonna- ja bioloogiliste teguritega, sealhulgas imiku magamisasendiga, suurendavad SIDSi riski.

Uuringu tulemused avaldati ajakirjas Journal of Neuropathology & Experimental Neurology.

Märksõnad

Tagasi üles