Samal ajal vähendavad kõrge efektiivsusega ravimid haigel ägenemiste arvu oluliselt enam kui näiteks traditsioonilised esmavaliku ravimid – see tähendab, et vajadus ravi tõhustada on madalam ning inimesed saaksid olla pikemalt aktiivsed ja ka töötada. Analüüsitulemused näitasid, et patsientidel oli keskmiselt 14 ägenemist enne, kui alustati kõrge efektiivsusega ravi, samas esines aasta jooksul pärast kõrge efektiivsusega raviga alustamist patsientidel ägenemisi keskmiselt kaks korda vähem.
Samas oli ka näiteid patsientidest, kellel oli enne kõrge efektiivsusega ravi saamist üle 70 ägenemise. Iga ägenemine võib tekitada või süvendada puuet.
Sclerosis multiplex ehk hulgiskleroos on krooniline kesknärvisüsteemi haigus, mida põeb maailmas hinnanguliselt 2,3 miljonit inimest ja Eestis umbes 1500 inimest. SM-i korral ründab inimese immuunsüsteem pea- ja seljaaju ning nägemisnärvide närvikiude ümbritsevat kaitsvat ja isoleerivat müeliinkihti, põhjustades põletikku ja sellele järgnevat kahjustust. Närvikoe kahjustus võib viia mitmesuguste sümptomite (nt lihasnõrkus, tundlikkuse, liikumis- ja nägemishäired) tekkele ja invaliidistumiseni.
Enamus patsiente haigestub 20. ja 40. eluaasta vahel, mis teeb SM-ist kõige sagedasema põhjuse mittetraumaatilise neuroloogilise puude tekkeks noortel täiskasvanutel.
SM-i haigestumise täpsed põhjused igal inimesel ei ole teada, haigestumise riski määrab keeruline geneetiliste ja keskkonnategurite vahekord. Kuigi tervistavat ravi haigusele veel ei ole, on nüüdisaegsete ravimitega võimalik mõjutada oluliselt SM-i kulgu.
Lisainfot leiab Eesti sclerosis multiplex’i ühingute liidu lehelt ning Roche Eesti sclerosis multiplex’i teemalehelt.
Uuringu «Sclerosis multiplex’iga seotud majandusliku ja haiguskoormuse hindamine Eestis» viisid läbi Eesti statistikaamet ja Roche Eesti. Tervishoiuettevõte Roche panustab teadus- ja arendustegevusse, et leida võimalusi haiguse aktiivsuse ja progresseerumise pidurdamiseks ning aidata SM-iga inimestel säilitada tervist, töövõimet ja elukvaliteeti võimalikult pikaks ajaks.
Uuringu sihtrühma moodustavad sclerosis multiplex’i (SM) diganoosi saanud patsiendid – hõlmatud on kõik patsiendid, kes olid sclerosis multiplex`i diagnoosiga vähemalt ühe korra kolme aasta jooksul tervishoiusüsteemist abi saanud.