«Kui märkame, et lapsega võib midagi halvasti olla, on kõige olulisem oma pead mitte ära pöörata. Laps võib valida välja ainult ühe täiskasvanu, kellele oma murest rääkida ja teha seda vaid ühe korra. Siis on täiskasvanu vastutus mitte öelda lapsele, et kannata ära või käitu paremini, vaid tegutseda ja last aidata,» selgitas kliiniline lapsepsühholoog Mariana Saksniit, kes töötab igapäevaselt lastega, kes on vägivalda kogenud või pealt näinud.
Ligikaudu 10 uut vägivallaga seotud laste juhtumit nädalas
Teatud perioodidel jõuab Mariana Saksniidu juurde 10 ja enam uut last nädalas, kes on kas vanematevahelist vägivalda pealt näinud või ise väärkohtlemist kogenud ning oma elu sellisena enam elada ei soovi. «See on suur number, kuid ühtlasi ka märk sellest, et oleme ühiskonnas teinud midagi õigesti, sest nüüd on lastel julgus ja võimalus oma murest rääkida,» sõnas Saksniit.
«Aastaid tagasi tuli minu vastuvõtule poiss, kes oli samal päeval saanud 18-aastaseks. Ta oli alates 4-aastasest kannatanud kasuisa vägivalla all. Algselt arvas ta, et kõik lapsed saavad kodus peksa, ent koolis õppis ta teistelt lastelt, et see ei ole siiski nii. Ta ei julgenud kasuisale vastu hakata, sest kartis, et ema saab siis veel rohkem peksa. Ta otsustas, et kui ta täisealiseks saab, siis otsib nii endale kui oma emale abi,» jagas Saksniit. Tänaseks on poiss vägivallast vaba ja lapsepõlves kogetu koos psühholoogiga läbi töötanud, kuid minevikus kogetu jääb alatiseks temaga.