E, 2.10.2023

Apteeker selgitab, kas kofeiin annab energiat juurde

BENU Apteek
Facebook
Comments
Kohv.
Kohv. Foto: Shutterstock

Apteeker selgitab, missugust kasu ja kahju kofeiin organismile teeb.

Pärnu Ristiku Benu apteegi proviisor Margot Lehari rõhutab, et kofeiin on erguti ning seda ei ole vaja üldse tarbida. «Ohutuks peetakse kuni nelja tassi kohvi päevas. Kuid tuleb arvestada, et lisaks kuumale kohvijoogile sisaldavad kofeiini ka tee, kakao, šokolaad, koola- ja energiajoogid,» selgitab Lehari.

Proviisori sõnul pole nende inimeste jaoks, kes kofeiini ei talu, olemas ohutut kohvikogust ning kofeiini tarbimist tuleks täielikult vältida. «Kofeiini talumatusega inimesed kogevad juba väikse koguse kofeiini mõjul värinaid, peavalu, südamepekslemist, kõhulahtisust ja unetust. Samasugused kõrvalnähud tekivad ka kohvi liigsel tarbimisel kõigil teistel,» hoiatab Lehari.

Kofeiin on dopingulaadne ning ravimisarnase toimega aine

Apteeker selgitab, et kofeiin mõjutab kesknärvisüsteemi ning parandab ajutiselt lihaste jõudlust ning on nende omaduste tõttu dopingulaadne ja ravimisarnase toimega aine. «Kofeiin virgutab vaimu ning parandab keskendumisvõimet ning mälu. Tänu valuvaigistava efekti tugevdamisele kasutatakse seda sageli ka valuvaigistite koostises,» selgitab Lehari. Ergutava toime tõttu võib kofeiinist kasu olla näiteks eksamiteks õppides ja vaimset pingutust nõudval perioodil, aga seda kindlasti lühiajaliselt. Apteeker rõhutab, et kofeiin ei asenda puhkamist ega magamist.

«Arvestama peaks, et pärast kofeiini mõju kadumist tekib veelgi suurem väsimustunne, sest kofeiini mõjul on organism aktiivsem kui muidu ja on oma energiavarud ära kulutanud,» räägib Lehari ja rõhutab, et kuigi tekkinud väsimuse peletamiseks võib tekkida kiusatus võtta kohe uus tass kohvi või kofeiinitablett, tuleks meeles hoida, et on kofeiinil on ka arvukalt kõrvaltoimeid.

Kui ühes tassis kohvis on sõltuvalt valmistamise viisist keskmiselt 96 milligrammi kofeiini, siis kofeiinitablett sisaldab 100 milligrammi puhast kofeiini. Kõrvaltoimeid tekivad apteekri sõnul kofeiini liigselt tarvitades, kui terve inimene on joonud üle 8 tassi kohvi päevas või võtnud rohkem kui 400 milligrammi kofeiini tablette.

«Sageli on liigse kohvitarbimise tundemärgiks peavalu, kõrvetised, unetus, ärrituvus, kõhulahtisus ja sõltuvus. Mõnel inimesel on ainukeseks kõrvaltoimeks tugev harjumus või sõltuvus,» räägib Lehari.

«Sõltuvust esineb teatud geneetilise genotüübiga inimestel ning rohkem neil, kellel on tekkinud sõltuvus ka nikotiinist või alkoholist,» selgitab Lehari. Tema sõnul väljendub sõltuvus suutmatuses kofeiini koguseid vähendada ning esineb loidust, unisust ja peavalusid. «Sellisest ringist on sageli keeruline välja tulla ning harjumusi muuta ja leida muid vahendeid enda virgutamiseks. Kuid oluline on teadvustada, et kofeiin ei anna organismile energiat juurde, vaid paneb keha seda rohkem kulutama.»

Alternatiiviks on guaraana

Sarnaselt kofeiinile on ergutava toimega ka taimne guaraana. «Guaraana on Amazonases ja Brasiilias kasvav ronitaim, mille marjade seemneid kasutatakse toidulisandina. Guaraana on koostiselt sarnane kohviubadele ning toimelt sarnane rohelisele teele ja Korea ženšennile,» kirjeldab Lehari. Tema sõnul ei anna guaraanat sisaldavad preparaadid küll nii kiiret ja tugevat toimet kui kofeiinitablettides sisalduv puhas kofeiin, kuid samas on sel vähem kõrvaltoimeid ning pikemaaegsem ergutav toime.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles