P, 1.10.2023

Millised on alkoholimürgistuse sümptomid ja mida siis ette võtta?

PM Tervis
Facebook
Comments
Konjak, brändi, viski, alkohol
Konjak, brändi, viski, alkohol Foto: Shutterstock

Ei ole ühte kindlat piiri, mille ületamisel alkoholimürgistus tekib. Lisaks joodud alkoholikogusele oleneb see inimese vanusest, soost, kaalust, tervislikust seisundist, sellest, kui kiiresti alkohol ära joodi ja kui palju oli enne söödud.

Alkoholimürgistuse sümptomid on tavaliselt oksendamine ja krambid, vaimne segadusseisund ja kontaktivõimetus, aeglustunud hingamine (vähem kui kaheksa korda minutis), ebakorrapärane hingamine (hingetõmmete vaheaeg 10 sekundit või rohkem), madal kehatemperatuur ning kahvatuks ja sinakaks tõmbunud nahk. Samuti koordinatsioonitaju kadumine ning teadvusekadu.

Mida teha, kui kahtlustad kellelgi alkoholimürgistust?

Tea ohumärke ning ära jää ootama, kuni kõik neist on ilmnenud. Teadvuse kaotanud inimene võib surra. Kui kahtlustad alkoholimürgistust, helista hädaabinumbril 112.

  • Püüa teda hoida ärkvel ja istuvas asendis.
  • Paku talle vett, kui ta saab seda juua.
  • Alkoholimürgistuse tõttu teadvuse kaotanud inimese puhul on oht, et okse satub hingamisteedesse ja inimene lämbub. Selle vältimiseks keera ta ettevaatlikult külili, näoga enda poole. Kalluta pead nii, et lamaja saaks vabalt hingata ja kontrolli ta hingamist.
  • Hoia teda soojas.
  • Ole koos temaga ja jälgi tema seisundit.
  • Inimesele, kelle hingamine on lakanud, tuleb kohe alustada kunstliku hingamise tegemist ning jätkata sellega kiirabi saabumiseni või kuni inimesel taastuvad hingamine ja vereringe.

Vead, mida alkoholimürgituse puhul kindlasti vältida

Kui kellelgi seltskonnast avalduvad alkoholimürgistuse nähud, siis ära jäta teda üksi n-ö ennast välja magama. Inimese alkoholisisaldus veres võib suureneda isegi pärast teadvusekaotust, sest alkoholi imendumine maost ja soolestikust vereringesse võtab rohkem aega kui joomine ise.

  • Ära anna sellele inimesele kohvi. Alkohol viib kehast vedelikku välja ja kohvil on samasugune toime. Nii võib organismis tekkida tõsine aju kahjustav vedelikupuudus.
  • Ära tekita tal teadlikult iiveldust. Alkoholimürgistusega inimese okserefleks ei tööta korralikult ja ta võib lämbuda.
  • Ära vii inimest külma duši alla. Alkohol alandab kehatemperatuuri, seetõttu külm dušš võib alajahtumisele veelgi kaasa aidata.
  • Ära kindlasti lase tal rohkem alkoholi tarvitada!

Loe rohkem alkoinfo.ee.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles