P, 1.10.2023

Suur avastus tõotab igikestvat vähivastast immuunsust

PM Tervis
Facebook
Comments 1
Vähirakk
Vähirakk Foto: Shutterstock

Geeni SRC-3 rivist välja löömne rinna- ja eesnäärmevähiga loomadel viis elukestva vähivastase immuunvastuse tekkimiseni, mis likvideeris kasvaja ilma teiste raviviisidega kaasnevate kõrvaltoimeteta.

Baylori meditsiinikolledži teadlased on avastanud olulise mõjuri vähivastases immuunvastuses, mis võib muuta mängureegleid. Uuring avaldati USA riikliku teaduste akadeemia toimetises.

«Üle 30 aasta tagasi avastasime minu laboris valgu, mille me nimetasime steroidiretseptori koaktivaatoriks (SRC), mis on vajalik geenide aktiivsuse tõhusaks reguleerimiseks,» ütles uurimuse autor dr Bert W. O'Malley, Baylori molekulaar- ja rakubioloogia professor News Medicalis. «Sellest ajast alates oleme avastanud, et SRC perekond (SRC-1, SRC-2 ja SRC-3) reguleerib mitmesuguseid rakufunktsioone.»

Aastate jooksul on O'Malley olnud eriti huvitatud SRC-3-st ja selle rollist vähi arengus. SRC-3 ei ole mitte ainult aktiivselt avaldunud kõigis inimeste vähkkasvajates ja osaleb vähi kasvus, vaid seda esineb ka regulatoorsetes T-rakkudes ehk Treg-rakkudes, mis reguleerivad vähivastast immuunsust. Võttes arvesse SRC-3 rohkust Treg-rakkudes ja kahtlustades, et see võib mängida rolli vähktõve progresseerumise kontrollimisel, uurisid O'Malley ja kolleegid SRC-3 geeni kõrvaldamise mõju Treg-rakkudes rinnavähi kasvule.

Meeskond lõi hiired, kellel puudus SRC-3 geen ainult Treg-rakkudes (SRC-3 väljalülitus) ning seejärel võrreldi rinnavähi progresseerumist hiirtega, kel SRC-3 geen endiselt toimis.

«Me olime tulemustest üllatunud,» ütles O'Malley. «Rinnakasvajad likvideeriti, kui lõime SRC-3 rivist välja. Järgnev täiendavate vähirakkude süstimine nendesse hiirtesse ei tekitanud uusi kasvajaid, mis näitab, et kasvajaresistentsuse säilitamiseks ei olnud vaja luua täiendavaid SRC-3 väljalülitusi. Oluline on see, et nende rakkude ülekandmine loomadele, kellel olid eelnevalt rinnakasvajad, põhjustas ka vähi hävitamise. Saime sarnased tulemused eesnäärmevähiga.»

Meeskond avastas samuti, et SRC-3 puudumisel vahendasid immuunrakud Tregid püsivalt kasvaja likvideerimist, muutes kasvajat ümbritseva keskkonna tõhusalt selliseks, mis soodustas selle kõrvaldamist.

Modifitseeritud Treg-rakud vohasid ulatuslikult ja suundusid rinnakasvajatesse, kus need vabastasid kasvajavastast immuunvastust tekitavaid ühendeid. Ühelt poolt hõlbustasid ühendid immuunrakkude – T-rakkude ja looduslike tapjarakkude – sisenemist, mis ründasid otseselt kasvajat, ja teiselt poolt blokeerisid modifitseeritud Tregid teised immuunrakud, mis üritasid kasvajavastast reaktsiooni peatada.

«Teised ravimeetodid näivad vähendavat kasvajakoormust või kõrvaldavad vähi mõneks ajaks, kuid enamikul juhtudel see taastub. Meie leiud loommudelites on esimesed, mis näitavad, et Tregid, millel puudub SRC-3, likvideerivad väljakujunenud vähkasvajad ja näivad tagavat püsivalt toimiva ravi, mis kaitseb vähi kordumise eest,» ütles dr Sang Jun Han, molekulaar- ja rakubioloogia dotsent. «Oleme tulemuste üle väga põnevil; kokkuvõttes nõuavad need meie uuringute jätkamist, et muuta tulemused uudseks, tõhusamaks ja pikaajalisemaks vähiraviks.»

Facebook
Comments 1

Märksõnad

Tagasi üles