P, 1.10.2023

Nii mitu minutit tuleb vererõhu langetamiseks päevas kõndida

PM Tervis
Facebook
Comments
Vererõhku tasub vähemalt aastas korra kontrollida.
Vererõhku tasub vähemalt aastas korra kontrollida. Foto: Shutterstock

Kõrge vererõhu soodustajad on liigne kehakaal, stress, istuv eluviis, valed toitumisharjumused, suitsetamine ja alkohol.

Vererõhu langetamiseks piisab minimaalselt 30 minutist kiirest kõnnist päevas. Vanusega vererõhk tõuseb. Kolmel üle 60-aastasel inimesel neljast on kõrgenenud vererõhk. Regulaarse liikumisega saab vererõhku normis hoida või vähemalt selle kõrgenemist edasi lükata. 

Tasub aga teada, et soodne toime vererõhule püsib vaid regulaarselt liikudes.  Kui muutud passiivseks, siis kõrgeneb ka rõhk. Ülemine vererõhk langeb regulaarse liikumisega 4-9 mm Hg. 

Positiivne on ka see, et liikumine aitab normaliseerida kehakaalu. Hüpertoonikul tähendab viis kilogrammi kaalulangust keskmiselt viis mm Hg vererõhu alanemist. 

Treenides pane tähele!

Ära katkesta koormust järsult! Süda ja varesooned vajavad 5-10 minutit taastumisperioodi. Kõrge vererõhu korral ära tõsta suuri raskuseid, sest see tõstab rõhku järsult. 

Mõõda vererõhku vähemalt korra kahe aasta jooksul. Kui mõnel sugulasel on esinenud hüpertooniat siis tuleks vererõhku mõõta vähemalt korra aastas. 

Loe rohkem regionaalhaigla südamekeskuse leheküljelt. 

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles