Sclerosis multiplex ehk hulgiskleroos on ravimatu autoimmuunhaigus, mille põhjustavad organismi enda immuunrakud, mis ründavad ekslikult närve. Seisund mõjutab umbes kolme miljonit inimest kogu maailmas.
Hulgiskleroosi puhul ei taju efektor-T-rakud, mille ülesanne on esimestena reageerida sissetungijate vastu, et närvirakkude jätkeid kaitsev rasvkest (müeliin) on normaalne organismi osa ja ründab seda. See põhjustab põletikku ja kahjustusi. Müeliinikahjustus häirib närviimpulsside ülekandumist keha ja aju vahel. Regulatiivsed T-rakud pärsivad aga autoimmuunhaiguste korral liigset põletikku.
Uues uuringus kasutasid John Hopkins Medicine'i teadlased hulgiskleroosisarnaste sümptomitega hiirtele mikroosakeste kaudu manustatud ravi, mis on kurnava haiguse raviks paljutõotav. Nende põhjendus oli lihtne: kui nad alistaksid «halvad» efektor-T-rakud «heade» regulatiivsete T-rakkudega, võib see takistada müeliiniümbrise hävitamist efektorrakkude poolt.
«Me töötasime välja meetodi kesknärvisüsteemi jõudvate T-rakkude tasakaalu nihutamiseks efektoritest regulatoorseteks T-rakkudeks ehk T-regideks, mis moduleerivad immuunsüsteemi ja takistavad autoimmuunreaktsioone,» ütles Giorgio Raimondi, üks uuringu kaasautoritest.
Teadlaste meetod hõlmas biolagunevate polümeersete mikroosakeste süstimist hiirte lümfikoesse, et anda kolme peamist raviainet. Esimene oli kahe valgu kooslus: interleukiin-2, mis stimuleerib T-rakkude tootmist ja kasvu, ja antikeha, mis blokeerib teatud seondumisalasid, kuid optimeerib neid regulaator-T-rakkude jaoks. Teine oli molekul, mille pinnal oli «esitatud» müeliini valgu fragment (peptiid), mis valib välja müeliinispetsiifilised regulatiivsed-T-rakud, mis kaitsevad närviraku katet. Ja kolmandaks ravim rapamütsiin, immunosupressant, mis vähendab efektor-T-rakkude arvu.