P, 24.09.2023

Facebooki kaudu levivad padjad, mille tõttu on surnud kümme imikut

PM Tervis
Facebook
Comments
Loomulik iive oli küll miinuses, kuid rahvast tuli saarele elama mujalt.
Loomulik iive oli küll miinuses, kuid rahvast tuli saarele elama mujalt. Foto: Shutterstock

USA tarbekaupade ohutuse komisjon soovitab tarbijatel lõpetada 10 imiku surmaga seostatud beebipatjade kasutamise. Need kutsuti müügilt tagasi juba kahe aasta eest, aga sellele vaatamata pakutakse neid endiselt Facebooki «turuplatsil», vahendab Medical Xpress.

USA tarbekaupade ohutuse komisjon teatas teisipäeval, et Boppy Newborn Loungers ei ole enam seaduslikult müügil 2021. aastast, aga keelustamise algusest on neid pakutud Facebooki Marketplace'i lehel ehk turuplatsil tuhandeid.

Agentuur kirjutas teisipäeval Facebooki emaettevõtte Meta Platforms tegevjuhile Mark Zuckerbergile, öeldes, et on korduvalt taotlenud «turuplatsilt» kõnealuste esemete kõrvaldamist. Pöördumises nimetati Boppy istepatja kui «eriti jõledat näidet» tootest, mis seab tarbijad ohtu.

«Kuni nende müüki ei peatata, on imikud jätkuvalt surmaohus,» ütles ohutuskomisjoni volinik Richard Trumka avalduses. Ta lisas, et Meta «ei ole võtnud tõhusaid meetmeid» vastuseks agentuuri poolt viimase aasta jooksul iga kuu tehtud keskmiselt tuhandele Boppy padja eemaldamistaotlusele.

Boppy tootjad kutsusid 2021. aasta septembris tagasi enam kui kolm miljonit oma patja imikute lämbumisohu tõttu – aastatel 2015–2020 teatati kaheksast Boppy padjaga seotud surmajuhtumist. USA tarbekaupade ohutuse komisjon teatas teisipäeval, et vahetult pärast toote tagasikutsumist suri veel kaks last.

Agentuur kutsub tarbijaid üles loobuma kõnealuste patjade kasutamisest, sest imikud võivad lämbuda, kui nad ümber pööravad, asetatakse padjale hingamist piiravasse asendisse või padjalt lahkuda üritavad.

Meta veebipõhistes eeskirjades on sätestatud, et turuplatsil ei tohi reklaamida ega müüa tagasikutsutud tooteid, ning julgustab kasutajaid enne kaupade ostmist kontrollima, kas toode on ametlikult müügilt tagasi kutsutud. Ettevõte ütleb, et tagasikutsutud tooteid sisaldavad postitused eemaldatakse tuvastamisel.

«Nagu teistel platvormidel, kus inimesed saavad kaupu osta ja müüa, on juhtumeid, kus inimesed müüvad teadlikult või teadmata tagasikutsutud kaupu,» ütles Meta avalduses. «Võtame seda probleemi tõsiselt ja kui leiame kirjeid, mis rikuvad meie reegleid, eemaldame need.»

Agentuur teatas, et on esitanud sarnaseid eemaldamistaotlusi ka teistele veebipoodidele ja muudele tagasikutsutud toodetele, sealhulgas Fisher Price Rock 'n Play hällidele, mida on samuti seostatud imikute surmaga.

Beebi jaoks on parim magamiskoht kindlal tasasel pinnal võrevoodis, rõhutas agentuur. Vanemad ja hooldajad ei tohiks kunagi lisada imiku magamiskeskkonda tekke, patju ega muid esemeid. Imikud tuleks alati panna magama selili.

Müügilt tagasi kutsutud padjad
Müügilt tagasi kutsutud padjad Foto: USA tarbekaupade ohutuse komisjon
Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles