«Immunoteraapia suudab tänapäeval tõhusalt võidelda vaid 30–40 protsendiga vähkidest,» ütles Benoît Van den Eynde, kes on Ludwigi vähiuuringute instituudi liige ja kasvajaimmunoloogia professor Oxfordist, Medical Xpressis. «Paljud vähivormid on resistentsed, peamiselt seetõttu, et T-lümfotsüüdid ei reageeri piisavalt. Avastasime, et kunagi kõrgvererõhktõve raviks kasutatud ravimitel võib olla nende immunoteraapiale vastupanuvõmeliste vähivormidega võitlemisel väga huvitav mõju.»
Immuunsüsteem kaitseb haiguste eest, hävitades patogeene, nagu bakterid ja viirused. T-lümfotsüüdid, teatud tüüpi valged verelibled, on selle protsessi aktiivsed komponendid. Need tunnevad ära ja hävitavad rakud, mis tunduvad võõrad.
Vähirakud ei ole aga võõrad ja seetõttu ei tunne T-lümfotsüüdid neid sageli ära. Kuid umbes kolmkümmend aastat tagasi avastasid Thierry Boon ja kolleegid Ludwigi vähiuuringute instituudi endisest Brüsseli de Duve'i filiaalist vähirakkude pinnal spetsiifilised markerid – kasvaja antigeenid –, mida T-rakud võivad ära tunda. Pahategija tuvastamine on esimene samm, et võtta vähirakud hävitamiseks sihikule.
See töö sillutas teed vähi immunoteraapiale – ravimeetodile, mis aitab T-rakkudel vähirakke hävitada. Tänu T-rakkude spetsiifilisusele ja võimele «mäletada» kasvaja antigeene võimaldab immunoteraapia kaugelearenenud vähktõbe teatud eduga ravida. Nüüd kasutatakse seda kogu maailmas. Selline ravimeetod ei ole aga võrdselt tõhus kõikide patsientide puhul ega kõikide vähitüüpide vastu.
Käesolevas uuringus näitas Jingjing Zhu juhitud meeskond Van den Eynde laboris, et α2-adrenergilise retseptori (α2AR) agonistidena tuntud antihüpertensiivsed ravimimolekulid mõjutavad ka makrofaagide – valgete vereliblede – käitumist. Viimaste ülesanne on «neelata ja seedida» patogeenidelt pärinevat «prügi». Seda tehes teavitavad makrofaagid T-rakke mistahes kõrvalekallete esinemisest – selle käigus esitletakse immuunsüsteemile ka kahtlasi antigeene, mis käivitavad võimaliku immuunvastuse.