Palavatel päevadel soovitavad spetsialistid püsida kodus ning vältida pärastlõunal päikese käes viibimist. Eeskätt puudutab see soovitus ka neid inimesi, kellel on kõrge vererõhk. Ent miks see nii on ning kuidas vererõhku alandada, räägib BENU apteegi proviisor Virge Sokk.
Proviisor selgitab: miks tõuseb vererõhk palavatel päevadel?
Proviisori sõnul tõuseb vererõhk palava ilmaga seetõttu, et tõuseb ka inimese kehatemperatuur, mistõttu hakkab organism soojust ära andma. «See protsess sunnib südant topeltkoormusel töötama ning seetõttu vererõhk tõusebki,» selgitas ta.
Kuna veri muutub palava ilmaga paksuks, mis omakorda koormab südant ja võib viia trombiohu suurenemiseni, võiks proviisori soovitusel tarbida tavapärasest rohkem vett. «Liigne higistamine toob endaga kaasa mineraalide kao, mis võib tekitada südame rütmihäireid,» märkis Sokk.
Seetõttu võiks palavatel päevadel vältida keskpäeval päikese käes viibimist ning toimetada õues pigem varahommikul või õhtupoolikul. «Lisaks vee joomisele peaks kindlasti kandma peaks peakatet,» toonitas ta.
Et palavate ilmadega võib esineda turseid, annavad need tegelikult märku vedelikupuudusest, ehkki proviisori sõnul kiputakse sageli arvama vastupidist. «Mõistlik on alati oma enesetunnet jälgida: kui tundub, et õues hakkab halb, siis tuleb püsida toas ja õue minna siis, kui ilm on veidi jahedam,» ütles ta.
Mis viitab kõrgele vererõhule?
Ent kuidas saada aru, et kõrge vererõhk võib olla probleem? Proviisor tõi välja järgmised sümptomid, mis sellele viitavad:
- peavalu;
- pearinglus;
- väsimus;
- ninaverejooks;
- närvilisus.
«Arsti poole peaks pöörduma kui need sümptomid ja halb enesetunne on mitmeid päevi ja ei kao ega leevene. Kui inimene saab ise kodus vererõhku mõõta ja see on 140/90 või kõrgem, soovitaksin samuti arsti poole pöörduda,» ütles Sokk.
Kõrgvererõhutõbe saab ka ise ennetada
Kõrgvererõhutõve ennetamisel ja ka haiguse algstaadiumis on väga oluline kindlast režiimist kinnipidamine. «Vältida tuleks soolaseid toite, loobuda alkoholist ja suitsetamisest, hoida kehakaal normis, liikuda piisavalt. Samuti on väga olulisel kohal piisav puhkus,» tõi proviisor välja.
Esimeste kergemate haigusilmingute tekkimisel, kui vererõhk pole veel märkimisväärselt üle normi, võib proviisori sõnul vahel abi olla ka rahvameditsiinis tuntud ravimtaimedest. «Apteegis on pakkuda erinevaid kodumaiste tootjate teesegusid, mis on välja töötatud just kõrge vererõhu puhul kasutamiseks, samuti on saadaval looduslikke tablette ja tinktuure,» märkis Sokk.
Siiski on enamasti vajalik kasutada retseptiravimeid. «Nende määramiseks on vajalik arsti poole pöörduda, kes teeb vajalikud analüüsid, selgitamaks välja kõrgvererõhu põhjused.»