Olulise arenguna raskete vähivormide vastu võitlemisel on Otago ülikooli teadlased tuvastanud võtmetunnuse, mis viib käärsoolevähi agressiivse levikuni.
Soolevähi arengu kohta tehti oluline avastus
Uuringu üks juhtidest dr Euan Rodger ütleb, et ajakirjas iScience avaldatud leid on oluline samm kiiresti levivate või kasvavate kasvajate avastamise ja ennetamise suunas, vahendab Medical Xpress.
Peamine vähiga seotud surmapõhjus on kasvaja levik teistesse organitesse, mida nimetatakse metastaaside tekkeks.
«Vaatamata selle olulisele mõjule on kasvajate metastaatiliseks muutumise ning nende kasvajarakkude erinevuse põhjus suuresti teadmata. DNA juhised – raku plaan – ning see, kuidas ja kus need juhised vähirakkudes vale suuna võtavad, annavad olulisi vihjeid mõistmaks, miks see juhtub,» ütleb dr Rodger.
Metüülimine – DNA keemiline modifikatsioon – võib kontrollida, kuidas DNA kood rakus käitub. Seetõttu on DNA metüülimise tasemete (mida nimetatakse ka epigeneetiliseks koodiks) uurimine laboris ja patsiendi kasvajaproovides lootustandev viis, et mõista metastaaside teket ja kuidas kasutada teadmisi patsiendi kasuks.
Uurimisrühm uuris DNA metüülimise kaarti ja ka seda, kuidas DNA «käitub» soolevähiga patsientidel. Seejärel analüüsiti uuringusse kaasatud 20 patsiendi esmase käärsoolekasvaja ja maksa levinud metastaaside kliinilisi proove.
«Oleme avastanud peaaegu 300 geenipiirkonda, millel on maksa metastaasides erinevad DNA metüülimise tasemed,» ütleb Rodger.
«Need muutused on iseloomulikud agressiivsetele maksametastaasidele ja neid ei esine primaarsetes kasvajates ega normaalses käärsooles. Geenidel, millel on ainulaadne metülatsioonisignatuur, on rakkudes olulised funktsioonid.
See töö näitab, et vähirakud võivad agressiivseks muutumiseks kasutada ainulaadseid metüülimismustreid,» lisab teadlane.
«Meie töö avab uusi võimalusi mõistmaks, miks vähirakud muutuvad nii agressiivseks, ja toob kaasa parema tulemuste prognoosimise ja uued eesmärgid nende kasvajate raviks tulevikus.»