Mis tekitab ebameeldivat puhitust ja mida siis ette võtta?

BENU Apteek
Uuendatud 19. juuni 2024, 12:54
Copy
Kui puhitustunnet esineb iga päev, vajab tervisemure kindlasti spetsialisti ehk arsti konsultatsiooni.
Kui puhitustunnet esineb iga päev, vajab tervisemure kindlasti spetsialisti ehk arsti konsultatsiooni. Foto: Shutterstock

Puhitustunne on terviseprobleem, millest inimesed sageli apteegis kõva häälega rääkida ei julge. Sellegipoolest tasub apteekriga nõu pidada, kuna üheskoos saab sümptomeid hinnata ning vajadusel oskab spetsialist soovitada ka sobivaid preparaate. Kõhupuhituse põhjustest räägib BENU apteegi proviisor Jelena Karjagina.

Puhitustunde põhjuseks on seedetrakti kogunenud liigne gaas. Kui levinud arvamuse kohaselt tekitavad gaase vaid toiduained ja joogid, siis tegelikult ka söögilauas rääkimise ja nätsu närimise tõttu neelatakse suur osa gaase lihtsalt alla. Gaasi tekitavad inimese seedetrakti bakterid, mis teatud toidu puhul reageerivad tugevamalt kui tavaliselt. «Mõned toidud, nagu erinevad oad, hernes, kapsas ja köögiviljad, provotseerivad rohkelt kõhugaase,» rääkis ta.

Samuti võivad kõhupuhituse põhjuseks olla gaseeritud joogid – et joogis sisalduv gaas jõuab kiiresti inimese seedetrakti, võib suurem probleem tekkida siis, kui gaseeritud jookide tarbimisega liialdatakse või inimesel on tundlik seedetrakt.

Küll aga võib kõhupuhitus viidata toidutalumatusele – näiteks tekivad kõhulahtisus ja -puhitus sageli laktoositalumatuse korral. Samuti võib puhitust rohkem esineda raseduse ajal. «Raseduse ajal võib kasvav emakas soolestikule suruda ja seedetrakti tööd aeglustada. Sellele aitavad omakorda kaasa ka hormonaalsed muutused – tulemuseks suurenenud kõhugaaside teke ja kõhukinnisus,» selgitas proviisor.

Millist abi saab apteegist?

Puhitustundele võib leida tõhusat abi apteegist: näiteks on enam levinud simetikooni sisaldavad preparaadid. «Simetikoon vähendab seedetraktis olevate toidumassi gaasimullide pindpinevust, seejärel nad lagunevad ja imenduvad läbi soolestiku seina. Inimorganismis simetikoon ei imendu ja eritub muutumatul kujul,» rääkis Karjagina. Simetikooni tilkasid kasutatakse seetõttu ka beebide kõhugaaside korral.

Samas leidub kõhugaaside leevendamiseks ka erinevaid taimseid preparaate, mille koostises on piparmündi ja apteegitilli eeterlikud õlid. «Need toetavad normaalset soolestiku tööd ja seedeprotsessi ning aitavad liigsetest gaasidest vabaneda,» lisas ta. Sobivat preparaati tasub küsida apteekrilt, kuna soovitus sõltub inimese vanusest ja probleemi raskusastmest. «Teatud kombineeritud taimsed tilgad on lubatud kasutamiseks juba 3. eluaastast.»

Karjagina sõnul võib abi olla ka taimsest teest, mida kasutatakse samuti väikelaste kõhugaaside korral, ja probiootikumidest, kuid siin oleks ennekõike vajalik konsulteerida apteekriga. Kindlasti ei tasu puhitustunde puhul unustada, et ka piisav liikumine aitab soolestiku head tööd toetada.

Puhitus võib vajada arsti konsultatsiooni

Kui puhitustunnet esineb iga päev, vajab tervisemure kindlasti spetsialisti ehk arsti konsultatsiooni. «See võib viidata toidutalumatusele, aga olla ka haiguste sümptomiks. Toidutalumatusele võiks mõelda siis, kui arsti visiidil ei ilmne kinnitust mõnele haigusele,» ütles ta.

Igapäevase puhitustunde korral peaks üle vaatama ka kasutatavate ravimite infolehe või küsima nõu apteekrilt, sest puhitus on ebameeldivaks kõrvaltoimeks mõnede ravimite puhul. «Reeglina ilmnevad kõrvaltoimed kohe pärast uue ravimi kasutusele võtmist või esimeste nädalate jooksul,» ütles Karjagina.

Tagasi üles