Kuidas ennetada kukkumisi eelkõige vanemas vanuserühmas ning milliseid muutuseid kodukeskkonnas ette võtta, et kukkumisi ennetada?
Kommenteerib TAI paikkondade tervise edendamise osakonna juhataja Triinu Purru:
2021. aastal juhtus 38 protsenti kukkumistest kodukeskkonnas, seega on oluline kodukeskkonna ohutumaks muutmine. Vanemaealiste kukkumiste ennetamisel on oluline roll ka perekonnal ja lähedastel, kes hindaksid, et kodud oleksid neile võimalikud ohutud. Vajadusel saab abi ja nõu saamiseks pöörduda ka Sotsiaalkindlustusameti või kohaliku omavalitsuse poole.
Päästeamet on kodukeskkonna vigastusriskide projekti raames võtnud fookusesse muuhulgas vanemaealiste koduohutuse. Soovitused on leitavad Päästeameti kodulehel ja loodud infomaterjalis. Lisaks on Päästeameti poolt loodud brošüür.
Suur osa kukkumisi juhtub tänavatel. Kui palju juhtub õnnetusi populaarsete elektritõukeratastega?
Kommenteerib TAI paikkondade tervise edendamise osakonna juhataja Triinu Purru:
16 protsenti kukkumistest juhtus 2021. aastal tänaval-teel, mis on oluline info ka kohalikele omavalitsustele, et hinnata riskikohti oma piirkondades (teede seisukord, jää-lumetõrje, pinkide olemasolu jne).
Kergliikur on istekohata elektri jõul liikuv sõiduk, näiteks elektriline tõukeratas, elektrirula, tasakaaluliikur või monoratas. 2021. aastal toimus kergliikuritega 223 liiklusõnnetust, 2022. aastal juba 348, kus hukkus ka üks juht. 2022. aastal oli 72 protsendil juhtudest tegemist ühesõidukiõnnetustega ning 67 protsenti õnnetustest juhtus Tallinnas.
Millises vanuserühmas inimestega juhtub kõige enam vigastusi?
Kommenteerib TAI paikkondade tervise edendamise osakonna juhataja Triinu Purru:
Kuigi vigastusi juhtub enim lastega, suurenevad ravikulud vanuse kasvades, sest õnnetused on raskemad ja taastumine aeglasem. 66 protsenti vigastuste ravikuludest kulus 2021. aastal üle 50. aastaste raviks. Alla 20. aastastele vigastuste raviks kulus 10 protsenti raviraha.