/nginx/o/2023/07/10/15447033t1h744f.jpg)
Suviste palavate ilmadega tekivad paljudel inimestel jalgades ebamugavustunne ja koguni krambid. Siin võib olla suure tõenäosusega põhjus tiamiini ehk B1-vitamiini puuduses, millel on meie organismis väga tähtis roll. B1-vitamiin on vajalik paljude kõrge energiavajadusega kudede tööks, nagu aju, närvisüsteem, kardiovaskulaarsüsteem ja lihased.
Miks tekib käte või jalgade suremine ja ebamugavustunne? Kahjulike ainevahetusproduktide kuhjumine tekitab veresoonte ja perifeersete närvide kahjustuse, mis omakorda võib esineda lihastes «sipelgate jooksmise», labajalgade valu ja säärelihaste krampidena. Kõige sagedamini esinevad need nähud siis, kui olla pikemat aega sundasendis, nagu autot juhtides või magades.
Lisaks neile nähtudele võib B1-vitamiini puudusele viidata ka kestev kurnatus, mälu nõrgenemine, närvilisus, emotsionaalne labiilsus või koordinatsioonihäired, samuti on vitamiinipuudusest mõjutatud lihased, süda, närvid, aju ja veresooned. Kuna vitamiin B1 osaleb ka soolemotoorika tagamises ja maohappe tootmises, võivad selle puudusel tekkida seedimisraskused, kõhukinnisus või raskustunne kõhus.
Inimese kehas on kuni 30 mg tiamiini. Ebastabiilse toitumise või vitamiini suurenenud kulutamise korral tekib varude tühjenemine umbes 20 päevaga. Organismi vajadus tiamiini järele suureneb rasketest haigustest taastumise perioodil, paastumise või range dieedi tagajärjel, aga ka loomuliku vananemise tõttu. Samuti kaasneb B1 puudus mitme kroonilise haigusega, näiteks suhkurtõvega. Puudujääk esineb tõenäolisemalt neil, kes tarvitavad rohkelt alkoholi, kanget kohvi või musta teed, suitsetavad tihti, liiguvad vähe, liialdavad magusa ja rämpstoiduga ja kellel on mao alahappesuse või närvilihase probleemid. Ka teatud ravimite ning raseduse puhul võib tekkida B1-vitamiini puudus.
Millisest toidust saame B1-vitamiini?
Kuna inimorganism ise B1-vitamiini ei tekita, tuleb see omastada mitmekesise toitumisega. Organism omandab B1-vitamiini seemnetest, hirsist, kaerahelvestest, tatrast, pähklitest, ubadest, hernestest, läätsedest, munast, nisuidudest, pärmist, täisterariisist, -pastast, -leivast, lihast ja sibulast. Meeles tasub pidada, et toiduainete termiline töötlemine kahandab suurel määral nende tiamiinisisaldust.
Lisaks mitmekesisele toitumisele aitab tiamiinipuuduse vastu benfotiamiin, mis on vitamiin B1 rasvlahustuv vorm. Erinevate uuringutega on tõestatud, et benfotiamiin pidurdab valest toitumisest või haigustest põhjustatud kahjulike ainevahetusproduktide kuhjumist ning ravib veresoonte ja närvide kahjustusi. See vähendab tõhusalt närvivalu, käte või jalgade suremist, lihaskrampe, kurnatust ja aitab ennetada südamehaigusi.
Ainuke Eestis retseptivabalt müüdav benfotiamiini sisaldav ravim on Benfogamma 50 mg (benfotiamiin), mida tuleb ööpäevas võtta sõltuvalt tiamiinipuuduse nähtude raskusest 1–3 tabletti. Toime saavutamiseks tuleb benfotiamiini võtta vähemalt kaks kuud järjest.
* Tähelepanu! Tegemist on ravimiga. Enne tarvitamist lugege tähelepanelikult pakendis olevat infolehte. Kaebuste püsimise või ravimi kõrvaltoimete tekkimise korral pidage nõu arsti või apteekriga.