Arst hoiatab: need on märgid südame rütmihäirest

PM Tervis
Copy
Südame rütmihäirele võib viidata tunne, et süda peksleb, lööb ebaregulaarselt või jätab lööke vahele
Südame rütmihäirele võib viidata tunne, et süda peksleb, lööb ebaregulaarselt või jätab lööke vahele Foto: Shutterstock

Erinevad rütmihäired ja muud südame jõudlust mõjutavad haigused võivad põhjustada probleeme kogu organismi vereringes. Dr Andreas Abeli sõnul võivad rütmihäirete tagajärjeks olla üldine nõrkus ja jõuetus, südamepuudulikkusest tingitud tursed või hoopis trombidest põhjustatud komplikatsioonid, näiteks ajuinfarkt.

Arst toob välja, et südame rütmihäirele võib viidata tunne, et süda peksleb, lööb ebaregulaarselt või jätab lööke vahele. Juba tõsisematest südamega seotud probleemidest võivad märku anda pearinglus, uimasus, õhupuudus või rindkerevalu. Alati ei pruugi aga kaebusi esineda või on need leebed, mistõttu inimene ei pane neid tähele.

Südametegevuse jälgimisel võivad abiks olla nutikellad. Pulsi ja südamerütmi jälgimisel saab muu hulgas treenida targalt, ilma et koormaks liialt organismi või südant. «Nutiseadme tuvastatud võimalik terviseprobleem tuleks aga kindlasti üle kontrollida tervishoiuasutuses vastava aparatuuri ja testide abil,» ütleb Abel.

Südame elektrilised signaalid

Kõige parem abimees südame rütmihäirete diagnoosimiseks on elektrokardiogramm (EKG) ehk südamefilm, mis registreerib südame elektrilisi signaale. Lisaks aitab uuring tuvastada südame verevarustuse probleeme (näiteks infarkti) ja ülekoormust.

Dr Abel selgitab, et EKG registreerimisel lamab patsient paljastatud ülakehaga selili. Käte ja jalgade külge ning rindkerele kinnitatakse elektroodid, mis registreerivad südame elektrilisi impulsse. Uuringu ajal ei tohi liigutada. EKG registreerimine käib kiiresti. Koos ettevalmistuse ja riietumisega võtab uuring tavaliselt aega 5–10 minutit.

«Ägeda südamehaiguse, näiteks rütmihäire või infarkti korral toimuvad EKG muutused kiiresti ja südamefilm on selliste haiguste diagnoosimisel olulisim ning esimesena tehtav uuring,» räägib arst. Ta lisab, et EKG täpne tõlgendamine vajab vastavat kogemust ning on mõistlik teha arsti poolt. «Südamehäirete kahtluse korral saab uuringu eelregistreerimata ära teha kõigis Kiirkliinikutes, kuid hindamisel oleks arstidele suureks abiks patsiendile varem tehtud südamefilmid (kui need on paberil, siis võtta kliinikusse kaasa),» ütleb Abel. Ta selgitab, et erinevad haigused võivad põhjustada muutusi, mis jäävad filmile püsima pikaks ajaks.

Maanda riske elustiiliga

Südame rütmihäirete riskitegurid on samasugused, nagu üldiseltki südamehaiguste puhul. Riske aitavad arsti sõnul madalamana hoida korras kehakaal, regulaarne liikumine, normaalne vererõhk ja veresuhkur. Hoiduda tuleks suitsetamisest. Mõnede rütmihäirete puhul mängib oma rolli pärilikkus ning rütmihäirete risk tõuseb üldiselt vanusega, kirjutab Confido blogi.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles