41-aastane Jonathan Plummer arvas alguses, et tema suurenenud janu ja väsimus on tingitud diabeedist, ta kustutas janu, juues kaks aastat järjest iga päev 10 liitrit vett. Tegelik põhjus peitus aga hoopis muus.
Mees arvas, et pidevat janu põhjustas diabeet, kuid tegu oli hoopis kasvajaga
«Tundsin pidevalt janu ega suutnud seda kustutada, see oli kohutav aeg. Tundsin suurt väsimust ja puudusin mitu päeva töölt,» rääkis Plummer saates Birmingham Live.
Kuigi Plummeril olid kõige sagedamad kõrge veresuhkru sümptomid, sealhulgas suurenenud janu, väsimus ja sagedane urineerimine, ei kinnitanud testid diabeedi diagnoosi.
Tõde selgus hoopis rutiinse silmatesti käigus, kui arstid leidsid ebanormaalse moodustise ja suunasid Plummeri MRI-sõeluuringule. Tal diagnoositi teatud tüüpi ajukasvaja – hüpofüüsi sugurakkude kasvaja, mis segas veepeetust.
«Ma olin hämmingus, kasvaja asus ajuripatsil, see põhjustas pidevat janu,» rääkis ta.
Plummer pandi steroididele, et vähendada kasvaja survet ajule. Pärast 30 intensiivset kiiritusravi on mees nüüd vähist vaba, kuid peab terve ülejäänud elu ravimeid võtma. Nüüd tõstab ta teadlikkust ajukasvajatest.
«Olen kannatanud ajukasvaja laastavate tagajärgede all, kuid olin üks väheseid õnnelikke, kes jäi ellu. Ajukasvajad tapavad rohkem alla 40-aastaseid inimesi kui ükski teine vähk ja ainult 12 protsenti neist jääb ellu kauemaks kui viis aastat,» kirjutas Plummer.
Mis on hüpofüüsi kasvaja?
Hüpofüüsi kasvaja on ajupõhjas paikneva hüpofüüsi ebanormaalne kasv, mis reguleerib organismi hormonaalset tasakaalu. Enamikul hüpofüüsikasvajatel pole sümptomeid. Sümptomid varieeruvad ka sõltuvalt kasvaja tüübist ja kahjustatud hüpofüüsi piirkonnast.
Mõned hüpofüüsikasvajatega seotud tavalised sümptomid:
- hüpertüreoidism – kui kasvaja mõjutab kilpnäärme tootmist;
- Cushingi sündroom – kui kasvaja tõstab veres kortisooli;
- gigantism ehk hiiglaslik kasv;
- peavalu;
- silmaprobleemid – perifeerse nägemise kaotus või topeltnägemine;
- valu näopiirkonnas;
- krambid;
- iiveldus ja oksendamine;
- väsimus;
- ebaregulaarne või puuduv menstruatsioon naistel;
- meeste seksuaalfunktsiooni langus.
Kui kasvaja kasvab, võib see kahjustada hüpofüüsi, põhjustades hormonaalset ebatasakaalu, mis põhjustab liigset janu ja urineerimist, edastab Medical Daily.