Päevatoimetaja:
Marilin Vikat

Just see on kaalu langetamise juures kõige olulisem osa

Copy
Pilt on illustreeriv
Pilt on illustreeriv Foto: Shutterstock

Kuigi liigne kehakaal võib olla valede söömis- ja liikumisharjumuste tagajärg, ei tohiks tervislikku toitumist defineerida selle kaudu, mida tuleks süüa, et langetada kaalu, vaid hoopis selle kaudu, mida toidust peaks saama, et olla terve. Tähtis on mõtlemisviis. 

Tervislik ja tasakaalustatud toitumine on väga individuaalne, mistõttu üheseid, kõigile inimestele kehtivaid soovitusi anda ei ole õige, kirjutab Tervise Arengu Instituudi projektijuht Kristin Salupuu toitumine.ee lehel.

Energia- ja toitainete vajadus sõltub inimese soost, vanusest, kehamassist, füüsilisest aktiivsusest ja ainevahetuse eripäradest. Ebaregulaarne toitumine, liialdamine suhkru- ja rasvarohkete toitudega ning vähene köögiviljade söömine on küll põhilised vead, mis inimesed toitumise juures teevad, kuid ainuüksi suhkru ja rasva elimineerimine menüüst ja köögiviljade söömine toitumist tervislikumaks ei muuda.

Alusta päeviku pidamisest

Söömis- ja liikumisharjumuste hindamiseks on esmalt vaja analüüsida hetkeolukorda. Soovitan selleks kasutada Nutridata toitumisprogrammi, et välja selgitada, milliste harjumuste muutmisest tuleks üldse alustada. See tasuta veebipõhine toitumisprogramm võimaldab täita toidupäevikut või sisestada menüüsid ning sisestatud andmeid analüüsida, võrreldes tulemusi valitud soovitusgrupiga ja riiklike toitumissoovitustega.

Tihti enda probleeme ei mõisteta ja meedia mõjutused võivad tingida, et muudatuste tegemist alustatakse valest otsast. Oletame, et tugevas ülekaalus inimene, kes muidu maiustusi ja teisi suhkrut sisaldavaid toite ei tarbi, joob hommikuti tassi kohvi teelusikatäie suhkruga, ei tohiks kindlasti eeldada, et see üks lusikatäis suhkrut ongi tema ülekaalu põhjus. Samas ei tohiks toidukordade vahel haaratud näkse alahinnata. Seetõttu soovitan igasuguseid tegevusi eesmärgistada. 

Ära keskendu kaalunumbrile

Kehakaalu hindamiseks kasutatakse enamasti kehamassiindeksit (KMI), mis näitab kaalu ja pikkuse suhet. See meetod ei sobi aga suure lihasmassiga inimeste kehakaalu hindamiseks, kuna nende KMI on küll normist suurem, kuid sellegipoolest nad ülekaalulised ei ole. Ülekaalu näitajaks võib lugeda ka vööümbermõõtu või vöö- ja puusaümbermõõdu suhet. Naistel peaks vööümbermõõt jääma alla 88 cm ja meestel alla 102 cm, vöö- ja puusaümbermõõdu suhe ei tohiks ületada naistel 0,8 ja meestel 1.

Üsna sageli võib ainult kaalunumbrile keskendumine saada kinnisideeks ja fookus tasakaalustatud toitumiselt võib kaduda, mistõttu soovitan eluviise hinnata mitte ainult kehakaalu ja väljanägemise alusel, vaid ka enesetunde ja rahulolu järgi.

Ole järjepidev

Harjumusi tuleks muuta järk-järgult, väikeste sammude kaupa, aga olla seejuures järjepidev. Liiga radikaalsete muudatuste korral on tõenäosus käega lüüa suurem ja lühiajalistest muudatustest enamasti organismi seisukohast kasu pole.

Tervislik toitumine eeldab regulaarset, mitmekesist ja tasakaalustatud toitumist nii erinevate toidugruppide vahel kui ka toidugruppide sees. Toitumise juures tuleks jälgida ka seda, kuidas toit on valmistatud – aurutamist, keetmist ja küpsetamist eelistada praadimisele –, aga ka seda, kuidas süüa – soovitatav ei ole süüa muude tegevuste kõrvalt, toitu tuleb korralikult läbi närida ja nautida.

Kui toitumine on ebaregulaarne ja menüü sisaldab pealmiselt poolfabrikaate, maiustusi ja karastusjooke, tuleks esiteks hakata korrapäraselt sööma – kolm toidukorda ja kaks vahepala, mis eeldab, et muul ajal jääb igasugune söömine ära. Vähemalt osa joodud karastusjookidest tuleks asendada veega ja piirata maiustuste tarbimist. Vähehaaval tuleks suurendada värskete ja kergelt kuumtöödeldud puu- ja köögiviljade osakaalu menüüs, sest kui organism pole kiudainetega harjunud, võib tekkida probleem kõhugaasidega.

Kuigi poolfabrikaatide tarbimine võib tunduda ajavõiduna, tuleks mõelda, kui palju lisandväärtust pakuks ise valmistatud värske toit, kusjuures paljude hautiste ja ahjuroogade valmistamiseks ei kulu üle poole tunni – nii et tasub retseptiraamatuid ja toidublogisid uurida.

Tõenäoliselt võib mõni inimene endalegi üllatuseks avastada, et toiduvalmistamine on stressi maandav ning enesetunne pärast sööki pole võrreldav enesetundega pärast kiirtoidu söömist.

Ei ole olemas lihtsaid lahendusi või imetablette, mis ebatervislikud eluviisid olematuks teeksid. Tasakaalustamata toitumist ja vähest liikumist saab parandada ainult inimene ise, kuid seejuures tuleb varuda aega, olla järjepidev ja meelekindel.

Tagasi üles