Stressirohked sündmused ja rasked läbielamised võivad mõjutada inimese südant ja vaimset tervist. Teadlased on teinud kindlaks, et murtud südamest tekkinud emotsionaalne trauma võib tekitada takotsubo kardiomüopaatia ehk südamelihase võimekuse vähenemise emotsionaalse stressi tagajärjel.
Kas murtud süda või suur pettumus võivad päriselt südant kahjustada?
Takotsubo kardiomüopaatia ehk murtud südame sündroom võib tabada ka täiesti terveid ning tervislike eluviisidega inimesi. Sündroomi võib esile kutsuda lähedase surm, lahkuminek, suur igatsus või suur pettumus. Murtud südame sündroomi tõttu häirub südame võimekus. Üks osa südamest – vasak vatsake – paisub ega suuda enam piisavalt verd pumbata ja ülejäänud süda peab selle arvelt rohkem töötama.
Stressi ja kannatuste käigus vabanenud suur kogus stressihormoone (adrenaliin, kortisool) põhjustab rindkeres tugevat valu ning sündroomi sümptomid sarnanevad mitmel moel infarkti sümptomitega, mistõttu on diagnoosi panemine mõnikord keeruline. Mõlemal juhul tuvastatakse muutused südamerütmis, vererõhus ja vere koostises. Vereanalüüsis tuvastatakse äkiline ja mõõdukas südamekahjustusele viitavate biomarkerite sisalduse suurenemine. Erinevalt südameatakist ei ole murtud südame sündroomi puhul põhjustajaks ummistunud veresooned.
Sümptomid tekivad üldiselt vahetult pärast suurt läbielamist, traumat või kurvastamist. Sümptomiteks on valu rinnus, hingamisraskused ja südamerütmihäired ning raskemal juhul ka kardiogeenne šokk ehk seisund, milles süda ei pumpa ümbritsevatesse kudedesse ja ajju piisavalt verd ning arsti abita võib tekkida infarkt.
Inimesed taastuvad sellest üldjuhul ühe kuu jooksul. Surm on murtud südame sündroomi puhul harv nähtus, kuigi 20 protsendil patsientidest tekib infarkt.
Teiste terviseprobleemide puudumise korral sündroomile ravi üldiselt ei määrata.
Nõrga südamega inimestele võib kirjutada välja beetablokaatoreid, kuid parim, mis murtud südame puhul teha, on seada sammud otsejoones trenni – sest füüsiline aktiivsus leevendab stressi – ning hoida end tegevuses.