3. Pöördu perearsti poole. Esmane valuvaigistav ravi peaks olema piisavates annustes ja koosnema vajadusel mitmest erinevast valuvaigistist ning kestma vähemalt 1–2 nädalat. Kui valu sellega ei leevene või ilmnevad uued vaevused/sümptomid, peaks valuravi korrigeerimiseks pöörduma perearsti poole. Tema hindab olukorda, kuulab kaebusi ja esmaselt rakendatud ravimeetmeid, välistab nn punase lipu sümptomid ning aitab korrigeerida valuraviskeemi. Vajadusel suunab perearst taastusarsti või neurokirurgi / lülisamba ortopeedi juurde. Mittespetsiifiline alaseljavalu möödub enamasti 2–3 nädala jooksul täiendava uurimise ja sekkumise vajaduseta.
4. Täiendavaid uuringuid peaks tegema siis, kui esmased ravivõtted pole tulemust toonud umbes nelja nädala jooksul. Kui lisaks alaseljavalule esineb ka kiirguv valu, sundasend tugevast valust või neuroloogilised ärajäämanähud (stabiilne halvatus, tuimustunne, surinad), oleks 4–6 nädala jooksul vaja täiendavalt MRT-uuringut. Sellisel juhul on kahtlus eelkõige diski väljasopistusele, mis võib vajada kirurgilist sekkumist. Üldjuhul aga kehtib reegel, et uuringud on vajalikud neile, kellel kaebuste ja kliinilise hindamise alusel võib olla tegu kirurgilist ravi vajava seisundiga. Esmaselt hindab seda perearst, kes pöördub vajadusel e-konsultatsiooni kaudu kirurgile.
Püsivaks ehk krooniliseks alaseljavaluks loetakse valu, mis on kestnud üle 12 nädala. Miks meie aju ja valusüsteem otsustavad, et valu jääb püsima, kuigi kahjustust ei ole, seda kahjuks ei teata. Alaseljavalu pikem kestus võib olla seotud inimese mõtlemise või käitumisega, mis takistavad paranemist.
Kui alaseljavalu jääb püsima, peaks olukorda arutama perearstiga, et hinnata eelkõige sümptomeid ja seni rakendatud ravimeetmeid. Kui vaevus kestab vaatamata valuravile kauem, võiks esmalt teha röntgenuuringu, et välistada näiteks lülilibisemine. Vajadusel suunab perearst edasi taastusarstile, valuraviarstile või neurokirurgile/lülisambakirurgile.
5. Erakorraline abi. Kui esinevad viited nn hobusesaba kompressiooni sündroomile ehk tekib urineerimistakistus, süvenev jalgade halvatus ja/või lahklihapiirkonna tuimustunne, tuleb pöörduda kohe EMO-sse.
6. Kirurgiline ravi. Mittespetsiifiline alaseljavalu ei ole kirurgiliselt ravitav haigus, küll aga võib kirurgi abi vaja minna teiste lülisambal diagnoositud patoloogiate, näiteks diski väljasopistuse, lülisambakanali kitsenemise ning lülilibisemise korral. Lülisamba patoloogiate puhul ei ole kirurgilist sekkumist alati vaja. Määrav on elukvaliteet: kui valud häirivad oluliselt igapäevaelu ja -tööd, inimene vajab suurel hulgal valuvaigisteid ning tal on uuringutel leitud kaebustega seostatav muutus, on kirurgiline sekkumine sageli tõhus.