L, 23.09.2023

Pigmendilaigud häirivad? Kõik nende ennetamisest ja ravist. Apotheka proviisor annab nõu!

Apotheka
Facebook
Foto: Apotheka / Shutterstock

Pigmendilaikude puhul on tegemist üsna levinud hüperpigmentatsiooni vormiga. Pigmendilaikudeks nimetatakse väikesi värvi muutnud piirkondi nahal, mis on helepruunid kuni mustad, ning esinevad enamasti näol, kätel ja teistel kehaosadel, mis rohkem päikesega kokku puutuvad. Peamine põhjustaja on päike, kuid oma roll on ka pärilikkusel ja hormonaalsetel muutustel, mis kaasnevad näiteks raseduse ja imetamise või hormonaalsete rasestumisvastaste vahendite kasutamisega. Sageli peetakse pigmendilaike just esteetilisest vaatepunktist häirivaks ja otsitakse seetõttu võimalusi nendest vabanemiseks. Apotheka apteeker Karina Udaltsova räägib, mida teha pigmendilaikude ennetamiseks ja vähendamiseks siis, kui need on juba nahale ilmunud.

Mis on pigmendilaigud ja miks need tekivad?

Melaniin – melaniin kuulub looduslike makromolekulide ja pigmentide rühma ning annab inimeste ja loomade nahale, silmadele, juustele või karvadele värvuse.

Melanotsüüdid – peamiselt epidermises paiknevad spetsialiseerunud pigmendirakud.

Nahk saab oma värvi melaniinist, mida toodavad melanotsüüdid. Sellest, kui palju meie organismis on melaniini, tulenebki meie nahatoon, juuksevärv ja iirise toon silmas. Kui melaniini tootmine suureneb märkimisväärselt, näiteks päikesekiirguse toimel, siis tekivadki pigmendilaigud. Pigmendilaigud ehk päikeselaigud on kõige enam levinud üle 40-aastastel inimestel, kuid võivad tekkida ka juba varem. Melaniin on justkui naha looduslik päikesekaitsevahend, mis põhjustabki päevitumist. Kuid kui nahk saab liiga palju päikest, suureneb melaniini hulk ja tekivad väljajoonistunud päikeselaigud kõige enam päikesega kokku puutunud piirkondades. Kõige sagedamini on pigmendilaigud üsna silmatorkavad pruunid laigud nahal, enamasti näol ja kätel, kuid ka kaelal, dekolteel ja õlgadel.

Mõnikord arvatakse, et ka heledad laigud nahal on samad, mis pigmendilaigud. Tegelikult on heledate nahalaikude puhul enamasti tegemist vitiliigoga. See on seisund, kus pigmenti tootvad rakud naha teatud kohtadest hävivad. Vitiliigo põhjust ei teata ja seda peetakse autoimmuunhaiguseks. Õnneks ei ole ka vitiliigo puhul tegemist ohtliku haigusega.

Varjatud oht! Pigmendilaigud on küll enamasti kahjutud, kuid vahel võib selle varjus peituda ka melanoom – kui pigmendilaikude kuju, suurus ja värv muutub, need hakkavad veritsema või sügelema, siis tuleks viivitamatult konsulteerida arstiga.

Kuidas pigmendilaikusid ennetada?

Pigmendilaikude ennetamine on palju lihtsam kui pigmendilaikude eemaldamine. Ennetamisel on just päikesekaitse kõige olulisemaks sammuks, mida ei tohiks unustada ka pilvisematel päevadel.

Apotheka

Kõigil päikesega kokkupuutuvatel nahapiirkondadel tuleks kasutada endale sobivat päikesekaitsevahendit. Päikesekiired jõuavad nahani isegi pilvistel päevadel, seega tuleks meeles pidada oma nahale iga päev vajalikku kaitset pakkuda. Eucerin Anti-Pigment päevakreem SPF 30 pakub lisaks hüperpigmentatsiooni vähendamisele tõhusat kaitset UVA ja UVB (SPF 30) vastu ning takistab pigmendilaikude teket.

Pigmendilaikude ennetamiseks on oluline hoiduda päikese eest kõige intensiivsematel tundidel ja kanda võimalusel kaitseriietust, näiteks kübaraid ja päikeseprille. Kui nahk puutub päikesega kokku, tuleks järjepidevalt peale kanda päikesekaitsevahendit, mille võiks valida täpselt vastavalt enda soovile:

  • sobiva SPF-tasemega;
  • nahatüübi ja tervisliku seisundiga sobiva koostisega;
  • meeldiva konsistentsi ja lõhnaga;
  • vastavalt eelistustele, kas keemilise või füüsilise kaitsega.

Kuidas pigmendilaikudest vabaneda?

Selge on see, et pigmendilaigud niisama ära ei kao. Kui on plaanis pigmendilaikudest vabaneda, siis tuleks sellega alustada sügisel. Ajal, mil päike enam suviselt ere ei ole, võib alustada pigmendilaikude pleegitamisega. Tänaseks on välja töötatud üsna tõhusaid vahendeid, mis aitavad pigmendilaike vähendada. Kõige õigem oleks tooteid valides eelistada sama sarja tooteid, mis teineteist täiendavad ja jälgida, et kõigil vahenditel oleksid pleegitavad omadused. Erinevatel sarjadel on neid alustades näoveest kuni kreemide, seerumite ja kontsentraatideni.

Kõige levinum vahend pigmendilaikude pleegitamiseks on kreem. Bioderma Pigmentbio kooriv päevakreem muudab pigmendilaigud heledamaks ja naha säravamaks. Samuti on sellel niisutavad omadused. Ööseks võiks aga pigmendilaikudele määrida Bioderma Pigmentbio pleegitavat öökreemi.

Isdin nahatooni ühtlustav paikesekaitsevedelik on näiteks tõeline revolutsioon kosmeetikatööstuses – Fusion Fluid tekstuuriga, pigmendilaike valgendav, jumet ühtlustav ja nahka elustav päikesekaitsevedelik. Koostises ka hüaluroonhape, mis parandab naha elastsust ja vähendab kortse ja allantoiin, mis soodustab naha uuenemist. Igapäevaseks kasutamiseks hästi sobib ka Babe Iqualogy korrigeeriv mitsellaartoonik, mis aitab eemaldada pigmendilaike, ühtlustada naha tooni ning ühtlasi ära hoida uute pigmendilaikude teket.

Väga tõhusaks peetakse ka Eucerin Anti Pigment seerumi pigmendilaikudele, mis valgendab laike juba mõne nädalaga. Seerum sisaldab tiamidooli ja hüaluroonhapet.

Pleegitamine ja ennetamine käsikäes

Ka Itaalia kosmeetikasarja BioNike loojad on pigmendilaikudega võitlemiseks omad tooted välja töötanud. BioNike Defence B-Lucent Drop On toote koostisosad aitavad saavutada kahekordset toimet: stimuleerida rakkude uuenemist ja samal ajal vähendada pigmendilaikude nähtavust. Mugav tilguti võimaldab doseerida toodet täpselt üksikute laikude peale. Suuremate pigmendilaikude korral aitab aga BioNike Defence B-Lucent öine kontsentraat, mis aitab ühtlustada nahatooni ja vähendada pigmendilaike.

Apotheka

Selleks, et pigmendilaikudega edukalt võidelda on kindlasti kõige olulisem vältida päevitamist ja võtta kasutusele kõrge päikesekaitsefaktoriga (50+) kreem. Nendel, kellel on geneetiline soodumus pigmendilaikude tekkeks, on soovitatav kasutada ka sügis-talvisel perioodil SPF 30+ päevakreemi. Päevakreemi valides tuleks samuti pigmendilaikudele mõelda – BioNike Defence B-Lucent pigmendilaikudele mõeldud kreemil ning Eucerin Sun paikesekaitsekeemil on tugev UV-kaitse, samas aitavad mõlemad vältida uute pigmendilaikude teket ning vähendada ka juba tekkinud laikude süvenemist.

Mõnikord ei soovita või ei õnnestu pigmendilaikudest täielikult vabaneda. Sellisel juhul tasub leida oma nahale sobiv tooniv kreem (nt tooniv Babe Super Fuid) või jumet ühlustav kreem (nt Dr.Hauschka uuendav kreem), mis varjab edukalt pigmendilaigud ja ühtlustab kogu näonahka.

Facebook
Tagasi üles