Terapeut annab nõu: kuidas valmistuda erivajadustega lapse esimeseks koolipäevaks

PM Tervis
Copy
Abivahendid koolilapsele
Abivahendid koolilapsele Foto: Invaru

​Kõikidele lastele ei piisa koolitee alustamiseks vaid uuest seljakotist ja kingapaarist. Igal aastal läheb kooli kümneid liikumisraskuse või puudega lapsi, kes lisaks tavapärastele koolitarvetele vajavad teistsuguseid abivahendeid, et ka neil oleks helge ja muretu koolielu.

Abivahendikeskuse terapeudi Helena Lõune sõnul vajavad koolis abivahendeid lapsed, kes ei ole tervislikust seisundist tulenevalt võimelised iseseisvalt liikuma või vajavad pikemate vahemaade läbimiseks abivahendi tuge. Samuti on olemas abivahendid lastele, kes vajavad istumistasakaalu saavutamiseks ja säilitamiseks toetust.

«Kui laps läheb esimesse klassi, siis esimesena tuleks enne kooliaasta algust läbi käia tema teekond kodust kooli ja koolis sees,» ütleb Lõune. Ta lisab, et läbitava vahemaa pikkus, trepid, kaldteed ja näiteks ka söökla teeninduslett on lapse heaolu silmas pidades olulised aspektid, mida tuleks arvesse võtta. «Paljud koolid ja lasteaiad on juba ratastooli-sõbralikud ja liikumisraskustega lapse jaoks kergesti läbitavad, kuid alati on hea lapse teekond ka praktikas läbi teha — ainult nii saab teada, mis lapsele tegelikult kõige enam raskust valmistab ja kuidas seda raskust saaks leevendada.»

Invaru abivahendite keskuses töötav Lõune ütleb, et enamasti pöörduvad nende poole lapsevanemad, kes vajavad lapsele transpordi- või liikumisabivahendit. Samuti on üsna levinud eriistmed, mis aitavad lapsel ennast klassiruumis mugavalt tunda ja pakuvad tavapärasest toolist rohkem tuge. «Laps võib vajada ka seisulauda, kuna sageli toimuvad õppeasutuses teraapiad koos sealse füsioterapeudiga.»

Seepärast soovitab terapeut vanematel oma lapse vajadused läbi mõelda ja miks mitte ka kooliga nõu pidada. «Lapse ja tema vanematega kohtudes uurin neilt näiteks, kas abivahendit kasutatakse õues või sees — kas seda on vaja iga päev transportida ja kuidas see transport toimub. Vanemad ei oska alati neile küsimustele kohe vastata, kuna nad pole sellele nii detailselt mõelnud.» Lõune hinnangul on ka koolide abipersonal ja tugispetsialistid reeglina valmis koos lapsevanematega kaasa mõtlema ja arutama — seda enam, et koolipäeval aitab õpetaja või tugiisik. «See on oluline, et õppeasutuse personal, kes kasutab koos lapsega abivahendit, oleks teadlik, kuidas seda teha.»

«Kõiki abivahendeid ei pea ilmtingimata ostma,» tuletab terapeut lapsevanematele meelde. Ta annab nõu abivahendi ostuga mitte liialt kiirustada, sest tihti on võimalik seda eelnevalt üürida. Nii saab välja selgitada, kas valitud abivahend ka tegelikult lapsele sobib. «Lapsed kasvavad kiiresti ja nende abivahendivajadus võib samuti kiirelt muutuda,» märgib Lõune. Ta lisab, et kõik üüritavad vahendid läbivad enne nii-öelda uuele ringile minekut põhjaliku hoolduse.

Invaru terapeut selgitab, et sageli ei tea lapsevanemad ka seda, et terapeudid ja abivahendite tehnikud on valmis külastama peresid nende enda kodus, lasteaias, koolis või päevakeskuses kogu Eestis. «Meie terapeudid võtavad kaasa sobivad abivahendid ning nii laps kui ka pere saavad neid kohapeal proovida. Terapeudi ja tehniku abiga kohandatakse abivahendi mõõtmed vastavalt lapse vajadustele, samuti õpetatakse peredele, kuidas seda õigesti kasutada,» nendib Lõune.

«Abivahendi väljastamisel õpetame seda kasutama ja hooldama, sest vaid nii on abivahendist lapsele ja tema lähedastele kõige rohkem kasu,» selgitab Lõune. 

Kuigi uus kooliaasta on juba ukse ees, soovitab terapeut abivahendi otsimiseks kindlasti aega varuda. Laste abivahendeid saab soetada riigi soodustusega, kuid soodustuse saamiseks tuleb abivahendikeskusse tulles kaasa võtta abivahendi tõend.

Mõnikord peavad vanemad arvestama erimenetlusega, mis nõuab lisaaega. «Erimenetlus on vajalik näiteks siis, kui soovitakse üürida samal ajal mitut sama abivahendit riigi soodustusega või üürida üht abivahendit suurema riigipoolse soodustusega,» selgitab Lõune. Kuigi erimenetlus võib tunduda keeruline ja aeganõudev, pole muretsemiseks põhjust, rahustab terapeut. «Nii sotsiaalkindlustusameti spetsialistid kui ka meie terapeudid juhendavad ja nõustavad vanemaid kogu protsessi vältel,» julgustab Lõune.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles