Üllatavad sümptomid, mis võivad olla tingitud vereringehäiretest

PM Tervis
Copy
Külmetavad jalad võivad olla märk vereringehäiretest
Külmetavad jalad võivad olla märk vereringehäiretest Foto: Kristjan Teedema

Tänapäeval on äärmiselt levinud probleem, et inimesed liiguvad liiga vähe. Samal ajal aga kasvab nende igapäevase pinge ja stressi tase. Südameapteegi proviisori Merle Meola sõnul võib selline olukord kaasa tuua elustiilist tingitud vereringehäireid.

Vereringeks nimetatakse vere liikumist organismis. Vereringe tagab toitainete ja hapniku transpordi kudedesse ning jääkainete kõrvaldamise rakkudest. Vereringlusel on tähtis osa ka hormoonide, antikehade ja kaitsesüsteemi rakkude laialikandmisel ning pidev vere ringlemine aitab ühtlustada keha temperatuuri. Inimese vereringe jaguneb suureks vereringeks ja väikeseks vereringeks. Suure vereringe ülesandeks on varustada keha verega ja väikese vereringe ülesandeks on rikastada verd kopsudes hapnikuga.

Sümptomid, nagu pearinglus, mäluhäired, käte ja jalgade külmetamine, jalgade tursed ja veenilaiendid, võivad olla vereringehäirete tunnusteks. Vereringehäirete põhjusi otsima asudes tuleks esmalt välistada südame- ja veresoonkonnahaigused. Edasi tuleks üle vaadata elustiil – vereringehäirete põhjuseks võib olla ka istuv elustiil, vähene liikumine, sundasendid, psühhoemotsionaalne pinge, ülekaal, suitsetamine ja magamatus.

Elustiili muutmine aitab vereringehäireid leevendada

Vereringehäireid saab leevendada veresoonkonna aktiveerimisega. Selleks tuleks loobuda suitsetamisest ja suurendada füüsilist aktiivsust. Kasulikud on nii ujumine, treppidest ronimine kui ka spetsiaalsed harjutused jalgadele. Oluline on, et liikumine oleks regulaarne. Vähemtähtis ei ole ka vee joomine, soola tarbimise vähendamine ja piisav uni.

Lisaabi saab ka vereringet parandavatest taimeteedest ja toidulisanditest. Kui jalgade verevarustus on häiritud, võib abi olla toidulisanditest, mis sisaldavad hepariini või rutosiidi. Samuti sobib kasutada suukaudseid ravimivorme, mis sisaldavad hobukastanist saadud toimeaineid, nagu diosmiin, hesperidiin, estsiin. Vereringet aitab elavdada ka spetsiaalsete tugisukkade kandmine.

Istuv elustiil ja vähene liikumine võivad põhjustada vereringehäireid ka peaajus, mis võivad väljenduda mäluhäiretena. Kergematel juhtudel võib abi olla apteegis müüdavatest preparaatidest. Ginko Biloba ehk hõlmikpuu ekstraktist valmistatud preparaadid toetavad verevarustust ja neist võib olla seeläbi ka kasu mälule ja keskendumisvõimele. Hõlmikpuud on müügil nii toidulisandina kui ka käsimüügiravimina. Abi võib olla taimeteedest, nagu roheline tee, viirpuuõite ja -lehtede tee ning rosmariinitee. Need sisaldavad bioflavonoide, mis tugevdavad kapillaaride seinu.

Taimsete preparaatide tarbimisel on vaja pöörata tähelepanu ka võimalike koostoimete riskile. Kindlasti tuleb arvestada koostoimetega nii käsimüügi- kui ka retseptiravimitega.

Vitamiinidest ja mineraalainetest võib vereringe parandamiseks abi olla oomega-3-rasvhapetest ja magneesiumi lisamanustamisest. Oomega-3-rasvhapped aitavad alandada triglütseriidide ja eeskätt niinimetatud halva kolesterooli sisaldust veres. Nii tõhustavad need südame jõudlust ja tervist, aidates parandada samal ajal pea ja lihaste verevarustust. Magneesium on vajalik normaalseks närvitalitluseks, südamelihaste tööks ja vereringe reguleerimiseks.

Toote valimisel tasub konsulteerida apteekriga, kes aitab leida just konkreetse mure leevendamiseks sobivaima.

Tasub meeles pidada, et parim abimees on tervislik eluviis. Väga oluline on kinni pidada ka kardioloogi koostatud raviskeemist.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles