Päevatoimetaja:
Marilin Vikat
Saada vihje

Uni on inimkonna kõige suurem biohäkk. Avasta kuidas reishi seda tugevdab.

Copy
Artikli foto
Foto: Pexels

Viimasel ajal kuuleme unega seotud terviseprobleemidest rohkem kui kunagi varem. Kvaliteetset und, mida täiskasvanu vajab kaheksa tundi ööpäevas, jääb aina vähemaks. Paraku rikuvad inimesed ise oma päevaste tegevustega und kui hea ja kvaliteetse elu alustala. Une- ehk tsirkaadia rütm on märksõna, millega peaksime otsustavalt tegelema kohe, kui tahame hoida enda keha ja vaimu – avasta Reishi ekstrakt, mille abil saad parandada oma une kvaliteeti.

„Oleme harjunud minema õhtul magama ja hommikul ärkama. Inimese heaolu ja tervise seisukohalt saame aga maksimaalselt kontrollida seda, mis jääb ärkamise ja uinumise vahele. Päevastel tegevustel ja sellel, mis eelneb magamaminekule, on väga suur tähtsus. See mõjutab magamise kvaliteeti,“ ütleb Eesti üks tuntumaid biohäkkereid ja Shroomwelli tegevjuht Silver Laus. „Uni on esimene biohäkk, mis inimkonda väga palju aitab. Me ei tohi eirata une mõju terviseprobleemidele,“ lisab ta.

Kolm une tasandit

„Inimese uni koosneb kolmest tsüklist- sügav, keskmine ehk kõige pikem- ja REM-uni. Sügav uni aitab informatsiooni talletada. Ehk selles etapis võetakse päevane informatsioon kokku ja talletatakse õigetesse kohtadesse. See on nagu arvutisüsteem, mil õige info tõstetakse kõvakettale,“ tutvustab biohäkker.

Seevastu REM- und on vaja selleks, et inimene suudaks emotsioonidega toime tulla. Päeva emotsioonid lahterdatakse ja neile antakse tõlgendus läbi REM-une.

„Une puhul peab rääkima tsirkaadia rütmist. Ideaalne oleks see, et inimene jälgib oma tsirkaadia rütmi ja läheb õigel ajal magama. See tähendab, et uinutakse ja ärgatakse kehale sobival ajal. Niimoodi toimides pannakse sügava ja REM- une tasakaal paika,“ kõneleb Shroomwelli tegevjuht. „Kui skrollid kaks tundi enne und voodis telefoni ja stimuleerid aju üle, ei saa ta ei õigel ajal sügavasse unne. Tsirkaadia rütm saab kohe rikutud, sest sõidad sügava une rütmi sisse.“

Proovi: UUS! SleepWell suuspreiReishi e. lakkvaabiku, aedmelissi, lavendli, stevia ja melatoniiniga.

Artikli foto
Foto: Shroomwell

Tsirkaadia rütm

Iga inimene peaks kontrollima oma tsirkaadia rütmi. Silveri sõnul on kõige lihtsam viis isikliku rütmi välja selgitamiseks minna nädalavahetusel telkima. „Siis näed, kuidas istud kell 22 lõkke ääres, aga uni tuleb ja magad. Mina olin kunagi selles tsüklis, et läksin kell 3 öösel magama ja rääkisin endale lugu, et olen ööliblikas. See on äärmiselt vale mõtteviis. Kui inimene ütleb, et ta pole hommiku inimene, on pettekujutelm, sest ta lihtsalt ei puhka ennast öösel välja,“ tunnistab Laus.

Tsirkaadia- ehk unerütm on inimkonnal välja kujunenud ajalooliselt. „Olime gruppidena elavad hõimud, keda varitsesid mitmed ohud. Oli niiöelda normaalne rütm, õhtud, hommikud ja ööd. Elasime hõimuna koopas, mille sissepääsu oli vaja valvata. Siis oligi see, et kõik ei läinud koos magama. Oli hommikune, öine ja õhtune valvur. Sealt mõningane erinevus tekkiski, kuigi 80% inimestest oli ikka tavarütmis. See on ka täna nii. Loomulikult on inimesi, kelle rütm on teistsugune. Normaalne on see, et lased oma kehal naturaalselt toimida, ilma et vastu võitled. Ei hoia end kaua üleval, sest pead tööd tegema, ei vaata Netflixi enne magamaminekut ega istu hommikuni peol,“ arutleb Laus.

Proovi! UUS! Reishi e. lakkvaabiku ekstrakt – hea uni koos seentega.

Artikli foto
Foto: Shroomwell

Kuidas uni tuleb

Inimese une otsene mõjutaja on melatoniin ehk hormoon, mis paneb meid magama. Kui minna kell 23 magama, hakkab organism paar tundi varem melatoniini tooma. Melatoniini tootmine langeb aga ära, kui aju stimuleerida ja voodis olles näiteks heledaid ekraane vaadata.

Silveri enda uni kestab kaheksa tundi- kella 23-st 7-ni hommikul. Need kaheksa tundi on tema jaoks kvaliteetne ja normaalne rütm. „Minu jaoks õiges rütmis magama minnes toimub melatoniini tootmine edasi ja saavutab tipptaseme kella 1 ajal öösel. Edasi hakkab see tase langema lõppeb sootuks kella 3 ajal öösel. Ehk melatoniin paneb magama ja hoiab magamas. Kella viiest hakkab organism vaikselt kortisooli tootma, mis on ülioluline hormoon meie kehas. Kui tsirkaadia rütm on paigas, hakkab keha ise üles ärkama. Mina ärkan ilma äratuskellata. Kortisooli tootmine ärkamisega aga ei lõppe, vaid selle tipp saabub umbes kell 9 hommikul. Sellepärast oleme hommikul energiast tulvil,“ jagab Silver isiklikku kogemust unerütmi toimemehhanismidest.

Proovi! Meie “Hea uni” Kombot – Chaga & Reishiga – Keha vastupanuvõime ja hea uni koos seentega.

Artikli foto
Foto: Shroomwell

Õhtuti ekraanidest hoidumine

Silveri soovitus on konkreetne- kui kell 23 tahad magada, peaks kaks tundi varem ekraanide vaatamise lõpetama: „Mina olen teinud kindla reegli panna kell 21 arvuti kinni, ükskõik, kui palju tööd on. Me ei jõua kunagi kogu tööd ära teha. Isegi, kui ekraanist mööda vaadata, stimuleerid oma aju edasi, kui tööasjadega tegeled.“

Silver toob välja veel paar tähelepanekut seoses unega. Kui inimene kukub magama minnes kohe sügavasse unne, on see halb näitaja, sest viitab metsikule unevõlale. „Normaalne on see, et panen pea padjale, silmad kinni ja uinun umbes 10-15 minuti pärast.“

Üks viis, mis aitas Silveril endal unerütmi pärast metsikut töö- ja eluperioodi taastuda, on meditsiiniseen Reishi. „Meditsiiniseened aitavad tõesti väga kaasa, toetavad seda, et keha kiiremini maha rahuneks. Kui lähed õigel ajal magama, on see üks oluline samm õige unerütmi leidmise teel. Aga kui keha on harjunud veel endiselt veel kortisooli tootma, aitab Reishi selle kortisooli ja adrenaliini tootmise maha tõmmata. Keha on vaja maha rahustada.“

Tsirkaadia rütmiga on seotud kogu keha toimimine tervislikkuse ja vaimse toimimise aspektist lähtuvalt. „Kui see pole paigas, mõjutab see inimese reageerimist ja ümbritsevast aru saamist. Kuni selleni, et vaatad inimesele otsa, aga pole võimeline objektiivseid otsuseid tegema, sest pole saanud piisavalt und.“

Silver on kindel, et magamistuba peab olema magamiseks. Seal ei tohi olla televiisoreid, ekraane ega esemeid, mis aju üle stimuleerivad. „Magamistuba peab olema koht, kuhu astudes saab keha aru, et see paik on magamiseks ja maha rahunemiseks. Kui magamistoas on telekas, anname sellega kehale signaali, et see on koht, kus tõmbame end käima. Uni on ülioluline. Toit, liikumine ja uni on kvaliteetse elu alustalad, milles ei tohi järeleandmisi teha.“

Copy
Tagasi üles